św. Herman Józef ze Steinfeld, mistyk

1440

Patron dobrej śmierci, dzieci, matki, młodzieży i zegarmistrzów

święto – 7 kwietnia

Urodził się około 1155 roku. Pochodził z ubogiej i pobożnej rodziny zamieszkującej na terenie Nadrenii Północnej – Westfalii (Niemcy). Od najmłodszych lat we wszystkim co robił prosił o wsparcie i pomoc Najświętszą Maryję Pannę i Dzieciątko Jezus.

Każdą wolną chwilę spędzał w kościele rozmawiając z Marią i Jezusem. Pewnego dnia przybliżył rękę do obrazu i podał Jezusowi czerwone jabłko, a ten je przyjął. Jabłko stało się jednym z atrybutów późniejszego Świętego. Uczniem był bardzo dobrym i w wieku 12 lat wstąpił do klasztoru św. Norberta.

Dawniejszy kościół klasztorny, a obecna bazylika w Steinfeld zbudowana w XII wieku ( 1142-1150). W budowli można podziwiać różne style architektoniczne od romańskiego, gotyku po renesans i barok. Miejsce sprzyja skupieniu i modlitwie. Od 1960 roku posiada status papieskiej bazyliki mniejszej, zdjęcie fotolia, autor etfoto

Przez kolejne lata był duszpasterzem, pisał rozprawy teologiczne. Znany był jednak z licznych wizji, jakich doświadczał. W jednej z nich otrzymał od Maryi imię Józef dla uczczenia jego niewinności.

Został 7 kwietnia 1271 roku. Został pochowany w Steinfeld w dawnym opactwie norbertanów, a obecnie salwatorianów (Towarzystwo Boskiego Zbawiciela założone przez Sługę Bożego Franciszek Maria od Krzyża Jordan).

Grobowiec św. Hermana Józefa. Zajmuje on środkową część kościoła w Steinfeld. Rzeźba Świętego została wykonana w 1732 roku z alabastru. Miejsce spoczynku św. Hermana Józefa jest miejscem wielu pielgrzymek. Odwiedzający przynoszą jabłka, składają je na płycie nagrobnej z prośbą o łaski dla siebie i najbliższych, zdjęcie fotolia, autor zdjęcia 1 i 2 – etfoto
Poprzedni artykułśw. Henryk z Uppsali, męczennik
Następny artykułśw. Herweusz (Harvey, Herve), mnich