Św. Hieron (lub Jeron, Jeroen, Jero, Hiëron) ze Szkocji misjonarz, męczennik

1267

Patron proszony o pomoc w odnalezieniu zagubionych rzeczy

święto – 17 sierpnia

Żył na przełomie VIII i IX wieku, najprawdopodobniej był jedynakiem, pochodził ze szlacheckiej i chrześcijańskiej rodziny zamieszkałej na terenach Szkocji. Wiemy z przekazów, że już jako dziecko wyróżniał się dużą pobożnością. Jako kilkunastoletni chłopiec zapragnął wstąpić do klasztoru. Początkowo rodzice byli temu przeciwni, ale ostatecznie wyrazili zgodę.

Po przyjęciu święceń kapłańskich wyruszył jako misjonarz w Hiszpanii i prawdopodobnie we Fryzji. Ostatecznie osiadł na terenach dzisiejszej Holandii w Noordwijk (dawniej Northgo). Prawdopodobnie założył tam pierwszy kościół pod wezwaniem świętego Marcina z Tours.

W Czasie najazdu Normanów na Noordwijk, w 856 roku Hieron poniósł śmierć męczeńską. Został ścięty i pochowany na pobliskiej plaży. 

Jego ciało zostało w cudowny sposób odnalezione kilka wieków później. Według legendy odnalazł je chłopiec, któremu zaginęły konie. Zobaczył wtedy Hierona, który wskazał mu zaginione konie i poinformował gdzie jest jego grób. Jego szczątki zostały przeniesione do opactwa benedyktynów św. Alberta w Egmond-Binnen. 

Wnętrze kościoła wzniesiony około 1450 w miejscu wcześniejszej świątyni, która spłonęła św. Hierona w Noordwijk. zdjęcie fotolia, autor Thilo Zimmermann
Poprzedni artykułśw. Frydolin z Sackingen, opat i misjonarz
Następny artykułśw. Cyriak (Kwiriak) z Trewiru, kapłan