św. Hildegarda z Bingen, mistyczka. Doktor Kościoła 

2469

Patronka: dietetycy, esperantyści, językoznawcy, przyrodnicy

święto – 17 września

Jedna z najbardziej niezwykłych postaci średniowiecza. Urodziła się w Bermersheim (Niemcy) w hrabiowskiej rodzinie, w 1098 r. W wieku 8 lat została oddana na wychowanie, późniejszej świętej, Judycie, do klasztoru benedyktynek. Po jej śmierci została przełożoną. W 1150 r. przeniosła zgromadzenie w okolice Bingen.

Wizerunek na pomniku św. Hildegardy z Bingen. zdjęcie fotolia, autor CPN

Przez całe swoje długie życie była niezwykle aktywna, pisała (a częściej dyktowała, bo słabo znała łacinę) komentarze do Ewangelii i reguł św. Benedykta, poematy i hymny, rozprawy na temat ciała ludzkiego w tym porady lekarskie i znane do dziś recepty dietetyczne.

Komponowała muzykę i pisała słowa do pieśni i hymnów (do dziś zachowane są jednymi z nielicznych zachowanych arcydzieł muzyki średniowiecznej). Znana też była z licznych wizji i daru prorokowania.

Prowadziła ożywioną korespondencję z decydentami ówczesnej Europy: papieżami, cesarzami, królami. Przyjaźniła się ze św. Bernardem z Clairvaux i św. Elżbietą z Schoenau. Zmarła w 1179 r. w wieku 80 lat. Jej relikwie znajdują się w kościele w Eibingen ( Niemcy).

św. Hildegarda z Bingen. zdjęcie shutterstock, autor Zvonimir Atletic
Poprzedni artykułbł. Hildegarda Cesarzowa
Następny artykułśw. Himeliusz, Himery z Amelii, biskup