św. Jan Bosco (Don Bosco) założyciel Wspólnoty św. Franciszka Salezego

1522

Patron: młodzież, stażyści, studenci, uczniowie, wychowawcy i nauczyciele, wydawnictwa katolickie, duszpasterstwo młodzieży

święto – 31 stycznia

Dobroć, łagodność i zaufanie, to wartości, którym wierny był przez całe życie przez co nazywany był „radosnym świętym”. Urodził się 16 sierpnia 1815 roku w Becchii, (w dzielnicy zwanej dziś Castelnuovo Don Bosco), we włoskim Piemoncie. Rodzice byli ubogimi rolnikami, a rychła śmierć ojca dodatkowo skomplikowała byt rodziny. Wychowywany był przez matkę, jednak bieda i konflikt ze starszym, przyrodnim bratem spowodował, że w wieku 11 lat musiał zacząć pracować jako parobek.

Naukę szkolną rozpoczął dopiero jako nastolatek, cały czas pracując w różnych zawodach , by móc się utrzymać i opłacić czesne.

Od najmłodszych lat miał świetny kontakt z rówieśnikami, a potem z dziećmi i młodzieżą.

Postanowił wybrać drogę duchownego by w szczególny sposób móc troszczyć się o wychowanie i byt zaniedbanych nastolatków.

Po uzyskaniu święceń kapłańskich zamieszkał w Valdocco na przedmieściach Turynu. Wokół panowała bieda a brak możliwości startu życiowego były powszechne.

Bolonia – portret Świętego Ks. Bosko w st.Peters, zdjęcie fotolia, autor: Renáta Sedmáková

W 1845 roku zorganizował przy wsparciu sługi Bożej markizy Juliette Colbert pierwszą świetlicę, potem szkołę zawodową i internat. Niespotykana wiara i charyzma świętego, spowodowały, że jego wkrótce idea tworzenia podobnych instytucji objęła całe Włochy, wkrótce także za sprawą misji w Ameryce Południowej.

W swojej działalności zawsze odwoływał się do swojego wybranego patrona – św. Franciszka Salezego a współpracowników nazywał salezjanami.

Z pochodzącą także z biednej rodziny św.Marią Mazzarello, powołał do życia analogiczną organizację dla dziewcząt (Córki Wspomożycielki Maryi). Ten bezpretensjonalny, zawsze pełen dobroci i uśmiechu człowiek, stworzył podwaliny pod jedną z największych opiekuńczych i edukacyjnych organizacji współczesnego Kościoła.

Święty Jan Bosko, ołtarz w kościele Franciszkanów Zwiastowania w Lublanie, Słowenia, zdjęcie fotolia, autor: zatletic

Głęboka wiara spowodowała, że z ubogiego chłopca półsieroty, stał się jednym z najbardziej znanych i lubianych świętych. Jednym z jego uczniów był św.Dominik Savio. Zmarł 31 stycznia 1888 roku w Turynie, jego grób w kościele salezjanów jest miejscem licznych pielgrzymek z całego świata.

Poprzedni artykułśw. Jan Berchmans, zakonnik (SJ)
Następny artykułśw. Jan Boży założyciel zakonu Bonifratów