św. Jan (Juan) Diego Cuauhtlatoatzin, Indianin

1208

Patron: ludności rdzennej

święto – 31 maja

To temu meksykańskiemu Indianinowi objawiła się w Tepeyac Matka Boża.

Był rolnikiem, najprawdopodobniej Aztekiem. Urodził się i dorastał w czasach, gdy Ameryka nie była jeszcze znana w ówczesnym europejskim świecie. Wkrótce po podboju Meksyku przez Hiszpanów, na początku XVI wieku, pojawiły się też pierwsze misje, także franciszkańskie.

To właśnie w jednej z nich, ok. 1525 r. przyjął chrzest wraz żoną, po jej śmierci zaczął wieść samotne życie. Wkrótce po tym doznał objawień Maryi.

Za jej głosem zaczął zabiegać o budowę świątyni w miejscu widzenia.

Juan Diego Bazylika w Guadalupe Malarstwo Parroquia Archangel kościół San Miguel de Allende, Meksyk. Parafia powstała w 1600 roku. zdjęcie shutterstock, autor Bill Perry

Uznając jego autentyczność, miejscowy biskup zezwolił, by Juan Diego opiekował się wybudowaną kaplicą. Objawienia powtarzały się, zaczęły się też wydarzać cudowne ozdrowienia. Podczas ostatniego widzenia 12 grudnia 1531 r. na szacie Juana pojawił się obraz oblicza Maryi.

Uwieczniony wizerunek umieszczono w sanktuarium. Matka Boska z Guadalupe.

Jest dziś patronką obu Ameryk a jej świątynia stała się najważniejszym miejscem pielgrzymkowym na obu kontynentów i jednym z najczęściej odwiedzanych na całym świecie.

Poprzedni artykułśw. Jan Baptysta de La Salle, założyciel zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich (FSC)
Następny artykułśw. Serwacy z Tongeren (lub Servatius, Servaas, Servais)