św. Jan Nepomucen, wikariusz generalny, męczennik

1574

Patron: dobra opinia, dobra sława (zasłużona), dyskrecja, kapłani, flisacy, młynarze, mosty, szczerej spowiedzi, spowiednicy, tajemnica spowiedzi, własność, wodne niebezpieczeństwa, tonący, żeglarze, Jezuici, Dolny Śląsk, Praga, Czechy.

święto – 16 maja

Posąg św. Jana Nepomucena w Poznaniu. zdjęcie fotolia autor zdjęcia: KuLeR

Grób Świętego znajdujący się w katedrze św.Wita w Pradze jest do dziś miejscem pielgrzymek wiernych. Jan urodził się około 1350 roku w Pomuku (obecnie Nepomuk) na terenie Czech. Po uzyskaniu święceń kapłańskich w krótkim czasie został praskim wikariuszem generalnym, kapelanem i spowiednikiem królowej Zofii.

Legenda głosi, że Wacław, król i mąż Zofii chciał bardzo poznać szczegóły  spowiedzi swojej żony. Jan odmówił wyjawienia tajemnicy. Został uwięziony, był przesłuchiwany i torturowany. Słabego i ledwie żywego Wikariusza wrzucono do pobliskiej rzeki Wełtawy, gdzie utonął.

Inne przekazy informują, że został wciągnięty w spory polityczne toczące się w tamtym czasie między Janem z Jensztejnu – arcybiskupem praskim, a królem Wacławem IV, co mogło przyczynić się do jego śmierci.

Męczeństwo świętego Jana Nepomucena, ołtarz w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagrzebiu, Chorwacja, zdjęcie fotolia, autor zatletic

Poprzedni artykułbł. Jan Liccio, OP
Następny artykułśw. Jan od Krzyża (Juan de la Cruz). Doktor Kościoła