św. Jan Paweł II – papież

3345

Patron rodzin, Akcji Katolickiej w Polsce, województwa kujawsko-pomorskiego

święto – 22 października

„Santo subito” co w tłumaczeniu znaczy „Święty natychmiast” – takie transparenty i zawołania wznoszono na mszy pogrzebowej, którą nad trumną Jana Pawła II odprawił 8 kwietnia 2005 roku papież Benedykt XVI.

Ten sam papież 13 maja 2005 roku zezwolił na natychmiastowe (bez wymaganego w prawie kanonicznym okresu 5 lat) rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Te fakty, bez precedensu we współczesnej historii wydarzyły się za sprawą Jana Pawła II – człowieka, który przez całe swoje życie zabiegał o świętość każdego człowieka i który przełamywał wiele barier by przybliżyć miłość Jezusa ludziom na całym świecie.

Widok na dzisiejsze Wadowice, miasto narodzin św. Jana Pawła II. Po prawej dom narodzin Papieża, na środku bazylika Najświętszej Maryi Panny, z lewej strony ratusz w Wadowicach zdjęcie fotolia, autor © Bentor

Urodził się jako Karol Wojtyła 18 maja 1920 r. w Wadowicach, w rodzinie emerytowanego oficera. Wcześnie stracił matkę, niedługo potem jego starszy brat, lekarz zmarł na szkarlatynę zaraziwszy się nią w szpitalu. Gdy młody Karol rozpoczął studia –polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wybuchła II wojna światowa.

W czasie okupacji pracował jako robotnik w kamieniołomach oraz w fabryce sody kaustycznej. W 1942 rozpoczął naukę w konspiracyjnych Seminarium Duchownym i Wydziale Teologicznym, współtworzył też konspiracyjny teatr. Naukę kontynuował po zakończeniu wojny, także w Rzymie.

Mszę prymicyjną odprawił 1 listopada 1946 roku w święto Wszystkich Świętych, w pamiętającej pierwsze wieki chrześcijaństwa w Polsce krypcie św.Leonarda – miejscu spoczynku wielu wybitnych Polaków na krakowskim Wawelu.

Był duszpasterzem akademickim, wspaniałym przyjacielem młodzieży, poetą, dramaturgiem, kaznodzieją i wykładowcą uniwersyteckim; prywatnie zapalonym narciarzem i turystą. 16 października 1978 roku został wybrany papieżem.

Kraków, Łagiewniki – wizerunek papieża św. Jana Pawła II

Jego pontyfikat był jednym z najdłuższych i najbardziej aktywnych w historii Kościoła. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Młodzieży i zainicjował Dzień Modlitw o Pokój w Asyżu z udziałem przedstawicieli 47 Kościołów Chrześcijańskich 13 religii niechrześcijańskich. Odbył 104 podróże apostolskie. Spotykał się z wiernymi, gromadząc kilkusettysięczne rzesze słuchaczy, także w krajach w których władza ograniczała prawa człowieka a wyznawanie wiary było tępione.

Obraz z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Basilica di Santa Maria del Popolo, zdjęcie fotolia, autor zdjęcia:Natalia Tsarkova

Swoim nauczaniem potrafił i ujmującą bezpośredniością potrafił dotrzeć do każdego człowieka. „Nie lękajcie się być świętymi” – to jedno z jego zdań skierowanych do wiernych. Zmarł po ciężkiej chorobie 2 kwietnia 2005 roku. Czas jego odejścia do Domu Ojca stał się czasem wielkiej modlitwy na całym świecie.

W uroczystościach pogrzebowych na Placu św.Piotra w Rzymie wzięło udział ponad 300 tysięcy wiernych,  przywódców 200 państw, oraz przedstawicieli chyba wszystkich religii świata.

Wiatr, który Jan Paweł zwykł nazywać znakiem Ducha Świętego, zamknął otwartą księgę Pisma Świętego położoną na jego skromnej, drewnianej trumnie. 27 kwietnia 2014 roku został wyniesiony na ołtarze wraz z innym wielkim papieżem – Janem XXIII, przez Ojca Świętego Franciszka. Sarkofag z relikwiami znajduje się w kaplicy św.Sebastiana bazyliki św.Piotra w Rzymie.

Poprzedni artykułśw. Aniela (lub Angelica, Andżelika, Angelika) z Foligno tercjarka i mistyczka (TOSF)
Następny artykułśw. Grzegorz z Nareku, Doktor Kościoła