św. Jan Maria Vianney

1121

Patron: wikariusze, proboszczowie

święto – 4 sierpnia

Skromny, niepozorny człowiek o wielkim sercu. Urodził się w 1786 r. w Dardilly (Francja) w ubogiej rodzinie chłopskiej. Mimo religijności rodziców, droga do kapłaństwa nie była łatwa. Dorastał w okresie rewolucji francuskiej – czasu tępienia Kościoła i ograniczonego dostępu do seminariów.

Także względy rodzinne ( brak funduszy na edukację) i osobiste – zwykły brak zdolności i konieczność ukrywania się przed służbą wojskową, były powodem długiej drogi do uzyskania święceń kapłańskich.

Kościół św Jana Marii Vianney w okolicy parku Sołeckiego Poznań, Polska zdjęcie fotolia, autor ratmaner

Po wyświęceniu w 1819 r. objął probostwo w leżącej na dalekiej francuskiej prowincji wiosce Ars. W ciągu następnych 40 lat, swoją szczerością, autentyczną pobożnością i absolutnym otwarciem na problemy parafian spowodował, że o jego posłudze stało się głośno, a do małej miejscowości zaczęły przyjeżdżać pociągi pielgrzymów.

Miał dar wysłuchiwania spowiedzi – w konfesjonale spędzał często po kilkanaście godzin dziennie. Przypisywano mu też dar prorokowania. Zmarł 4 sierpnia 1859 roku.  Jego ciało spoczywa w bazylice w Ars wzniesionej na miejscu dawnego parafialnego kościółka.

Poprzedni artykułśw. Jan Marinoni
Następny artykułśw. Jerzy. Wspomożyciel