św. Jan XXIII – papież

1577

Patron ludzi nieśmiałych

święto – 3 czerwca

Gdy w małej wiosce Sotto il Monte nieopodal Bergamo (Włochy), 25 listopada 1881 roku przyszedł na świat Angelo Giuseppe Roncalli, nikt nie przypuszczał, że właśnie narodził się jeden z najbardziej wybitnych i ukochanych przez lud papieży.

Był 13 dzieckiem skromnych rolników. Początków edukacji nie miał łatwych. Zarówno względy materialne rodziców jak i wrodzona nieśmiałość nie sprzyjały robieniu jakiejkolwiek kariery. 

Wizerunek papieża św. Jana XXIII, zdjęcie fotolia,autor laufer

Edukację duchową rozpoczął w wieku 11 lat u franciszkańskich tercjarzy. Dobre wyniki w nauce pozwoliły mu na kontynuowanie nauki z przerwą na roczną służbę w wojsku.

Przez kolejne lata był stopniowo powoływany na coraz to wyższe funkcje kościelne. 28 października 1958 roku konklawe wybrało go na papieża.

moneta – Sobór Watykański II – Anno IV – 1962, zdjęcie fotolia, autor LuXpics

Chociaż był już w podeszłym wieku ( 77 lat), chorował, a jego pontyfikat trwał niewiele ponad 4 lata, zapisał się jako jeden z najwybitniejszych papieży nie tylko XX wieku.

Wprowadził wiele zmian i reform, od zabronienia całowania stóp i kolan papieskich, poprzez wyjście z Watykanu i odwiedzanie więzień, szpitali i parafii na zwołaniu Soboru Watykańskiego II kończąc.

Swoją postawą autoryzował sens swoich działań. Ludzie pokochali go jako niezwykle szczerego, dobrego i otwartego na świat Ojca Świętego.

Zmarł 3 czerwca 1963 roku, jego ciało jest wystawione w szklanym sarkofagu w bazylice św Piotra w Rzymie. Wydaje się, że tylko usnął i lekko się przez sen uśmiecha.

Poprzedni artykułśw. Jan Ewangelista, Apostoł
Następny artykułśw. Jan Berchmans, zakonnik (SJ)