św. Joanna d’Arc – Dziewica Orleańska

7334

Patronka: radiofonia, szeregowi żołnierze z poboru, telegraf, Internet, więźniów, patriotów, ludzi walczących o niepodległość, jeńców, żołnierzy, personel wojskowy, kobiety służące w wojsku, męczennicy, ludzie wyśmiewanych za swą pobożność, oraz Rouen, Orlean, Francja

święto – 30 maja

Urodziła się 6 stycznia 1412 roku w Domremy (obecnie Domrémy-la-Pucelle, Lotaryngia, Francja). Pochodziła ze skromnej chłopskiej rodziny zamieszkującej w regionie Grand Est.

W czasie wojny stuletniej stanęła na czele armii francuskiej, prowadząc ją odnosiła sukcesy i wygrywała bitwy. Mimo braku umiejętności pisania i czytania, wiedziona „wewnętrznymi głosami“ udała się na dwór późniejszego króla Francji Karola VII by zachęcić go do ocalenia Francji. Jak głoszą przekazy działała pod wpływem wizji świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, świętej Małgorzaty z Antiochii, oraz Michała Archanioła.

Po koronacji Karola VII nie spoczęła i kontynuowała z przybocznym oddziałem walkę z najeźdźcą. Schwytana i sprzedana Anglikom, została skazana na śmierć w wieku 19 lat, 30 maja 1431 roku.

25 lat później papież Kalikst III unieważnił cały proces i wyrok wydany na Joannę. Została beatyfikowana 18 kwietnia 1909 roku, a kanonizowana przez papieża Benedykta XV 16 maja 1920 roku w Rzymie. Do dziś jest obecna w naszej kulturze, sztuce i jest traktowana jako bohaterka narodowa Francji.

Witraż przedstawiający św. Joannę i żołnierzy uczestniczących we Mszy Świętej przed bitwą zdjęcie fotolia, autor jorisvo
Poprzedni artykułśw. Benedykt z Nursji (Benedictus Nursinus), opat. Autor reguły benedyktyskiej i Ojciec Kościoła
Następny artykułśw. Wit. Wspomożyciel