św. Józef z Kupertynu, mistyk

2282

Patron: astronauci (kosmonauci), piloci, lotnicy, osoby podróżujące drogą powietrzną, osoby mające problem z nauką, studenci, szewcy, egzaminowani, nawrócenia, upośledzenia umysłowe, Osimo

święto – 18 września

Niezwykły święty. Urodził się w 1603 roku, w biednej rolniczej rodzinie niedaleko Apulli (Włochy).

W dzieciństwie miał problemy z nauką i przylgnęło do niego określenie „Gapa“. Po długich staraniach został przyjęty do Franciszkanów (Braci Mniejszych).

Zasłynął ze stanów ekstazy, której doświadczał podczas modlitwy – unosił się wtedy i lewitował, nawet kilka metrów nad ziemią. Krytykowany przez zwierzchników, został jednak uniewinniony przez sąd duchowny z zarzutu oszustwa.

Swoją skromnością i pokorą, a jednocześnie darem czynienia cudów nawrócił wiele współczesnych mu osób, w tym z kręgów władzy ówczesnej Europy.

Jest porównywany ze św. Franciszkiem z Asyżu. Zmarł w wieku 60 lat – 18 września 1663 roku w Osimo koło Ankony (Włochy) i tam został pochowany. Beatyfikacja miała miejsce 24 lutego 1753 roku, przez papieża Benedykta XIV. Kanonizowany został w dniu 16 lipca 1767 roku przez papieża Klemensa XIII.

Poprzedni artykułśw. Józef z Arymatei
Następny artykułśw. Józef z Nazaretu, Oblubieniec Maryi