św. Juliana z Nikodemii, męczennica

2519

Patronka: szczęśliwe porody, zakażenia i wszystkie choroby

święto – 16 lutego

O Julianie, jej życiu i męczeństwie wspominał Doktor Kościoła św. Grzegorz Wielki w swoich listach. Urodziła się w Cumae, starożytnym mieście położonym nad morzem Tyrreńskim. Żyła w czasach prześladowań chrześcijan podczas panowania cesarza Maksymina.

Była córką zamożnego poganina Africanus. Jako młoda dziewczyna potajemnie przyjęła chrzest i odmówiła wyjścia za mąż za poganina senatora Eleuziusza. Została aresztowana i poddana okrutnym torturom.

Jako chrześcijanka poniosła śmierć męczeńską w Nikodemii około 304 lub 305 roku. Istnieje przekaz, który mówi że św. Juliana została ścięta wraz ze świętą Barbarą.  

Jej kult szybko dotarł i rozwinął się w całej Europie. Relikwie znajdują się w Neapolu i w mieście Santillana del Mar w Hiszpanii. Podobno jak głosi legenda ciało Juliany zostało przywiezione do Europy przez matronę Seponię, która zabrała je z Nikomedii podczas swojej podróży.

Santillana Del Mar Kantabria, Hiszpania – historyczne miasto i katedra w której znajdują się relikwie św. Juliany, zdjęcie fotolia, autor rudiernst

 

Poprzedni artykułśw. Marek Ewangelista, Apostoł
Następny artykułśw. Afra z Augsburga