św. Katarzyna Szwedzka, zakonnica

4862

Patronka Szwecji, osób doświadczanych niepowodzeniami.

Chroni przed poronieniem, przedwczesnym porodem, aborcją i powodziami.

święto – 24 marca, w Szwecji 2 sierpnia

Urodziła się około 1330 w Szwecji. Pochodziła z rodziny szlacheckiej. Była córką lorda Ulfa Gudmarssona, oraz późniejszej świętej Brygidy Szwedzkiej. Bardzo wcześnie, około 12 roku życia wyszła za mąż za lorda Eggerta van Kyrena. Oboje z mężem złożyli śluby czystości i żyli zachowując dziewictwo, w białym małżeństwie.

W 1349 roku podczas pielgrzymki do Rzymu, w którą wyruszyła wraz matką św. Brygidą, Katarzyna otrzymała informacja o śmierci męża. Prawdopodobnie pod wpływem tych przeżyć napisała religijną pracę „Pocieszenie duszy”, której kopia z 1407 roku przetrwała do dziś.

W późniejszych latach pielgrzymowała z matką, między innymi do Ziemi Świętej. Po śmierci matki wróciła do Szwecji. Ciało Brygidy złożyła w klasztorze Vadstena, ufundowanym przez Brygidę. Katarzyna została pierwszą przełożoną Zakon Najświętszego Zbawiciela – Brygidek w Szwecji. Niezwykle wymagającą wobec siebie kontynuowała życie w regule stworzonej przez matkę – św.Brygidę.

Ponownie wyruszyła do Rzymu, aby uczestniczyć w przygotowaniach do kanonizacji św.Brygidy, oraz zatwierdzeniu reguły brygidek. W czasie tego pobytu poznała świętą Katarzynę ze Sieny, z którą połączyła ją bliska przyjaźń. Przekazy informują o licznych objawieniach, które miała Katarzyna Szwedzka i prawdopodobnie jej matka św.Brygida.

Ostatnie lata życia Katarzyna spędziła w swoim klasztorze w  Vadstenie. Ciężko chorowała i zmarła 24 marca 1381 roku. Uznanie kultu świętej przez papieża Innocentego VIII odbyła się w 1484 roku (nigdy nie została oficjalnie kanonizowana). Przekazy informują o licznych nadprzyrodzonych znakach pojawiających się nad jej grobem.

Poprzedni artykułśw. Kastul, męczennik
Następny artykułśw. Katarzyna Aleksandryjska. Wspomożycielka