św. Czterej ukoronowani (Czterech Koronatów) święci: Klaudiusz, Nikostrat, Kastor i Symforian

1136

Patroni kamieniarzy

święto – 8 listopada

Według tradycji, na początku IV wieku, w czasach prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana (lub Galeriusza) – pięciu rzemieślników – rzeźbiarzy w kamieniu, zostało skazanych na śmierć za odmowę wykonania rzeźby Eskulapa (Asklepiosa).

Miało to miejsce w Sirmium (dzisiejsza Mitorvica w Serbii). Ich imiona to Kastoriusz, Klaudiusz, Nikostrat, Symforian i nieujęty z niewiadomych przyczyn w Czwórce Symplicjusz. Szczątki zostały złożone w rzymskim kościele na wzgórzu Monte Cello pod ich wezwaniem (Santi Quattro Coronati).

Fresk Chwały Nieba znajdujący się w głównej absydzie bazyliki Czterech Koronowanych Świętych (Santi Quattro Coronati) w Rzymie. Malowidło przedstawia śmierć św. Czterech ukoronowanych. Zostało wykonano w 1630 roku, przez malarza Giovanni Mannozzi (Giovanniego da San Giovanni 1592-1636). Jest on autorem między innymi autorem fresków w kaplicy św. Karola Boromeusza w kościele Santa Maria ai Monti (Rzym, Włochy), zdjęcie fotolia, autor Renáta Sedmáková

W tej samej świątyni pochowano prawdopodobnie też ciała innych czterech męczenników – rzymskich gwardzistów zabitych za odmowę oddania hołdu posągowi Eskulapa w łaźniach Hadriana na początku IV wieku.

Wewnętrzny dziedziniec bazyliki Czterech Koronowanych Świętych (Basilica dei Santi Quattro Coronat)i. Kościół upamiętnia czterech żołnierzy i kilkoro rzeźbiarzy, którzy nie chcieli wyrzec się wiary w Jezusa Chrystusa. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z przełomu IV i V wieku. Zniszczony przez najazdy Normanów, został odbudowany w XII wieku. zdjęcie fotolia, autor lamio
Poprzedni artykułśw. Stanisław Papczyński, (Jan Papczyński) Stanisław od Jezusa i Maryi, prezbiter
Następny artykułbł. Adam Bargielski, prezbiter męczennik