św. Klemens Maria Hofbauer (Clement Mary Dvořák) C.Ss.R. – wikariusz, Morawski pustelnik

1372

PatronWarszawy,

Wiednia, Austrii, oraz Moraw Południowych. Opiekun piekarzy, cukierników, kelnerów, związków i organizacji czeladniczych.

święto – 15 marca

Urodził się w Tasovicach na Morawach 26 grudnia 1751 roku. Kapłan uważany za współzałożyciela Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). Pochodził z wielodzietnej rodziny, a jego marzeniem było zostać księdzem.

Monument Klemensa Marii Hofbauera w Austrii, zdjęcie shutterstock, autor MaksimPrakapovich

Jako młody pracował jako piekarz. Mając około 20 lat wyruszył na pielgrzymkę do Włoch. Został mnichem w sanktuarium Matki Bożej w Tivoli. Jednak po kilku latach powrócił do Czech. Żył jako pustelnik, by wkrótce powrócić do zawodu piekarza i rozpoczął studia na Uniwersytecie w Wiedniu.

W 1784 Klemens wstępuje do zgromadzenia redemptorystów i przyjmuje święcenia kapłańskie. Wyrusza z misją zakładania placówek zgromadzenia w północnej Europie. Trafił do Warszawy, gdzie założył kościół św.Benona, (gdzie odprawiano msze po polsku i niemiecku) sierociniec i szkołę.

Kościół św Benona w Warszawie
Początki kościoła w tym miejscu sięga drugiej połowy XVII wieku,
zniszczony w czasie II wojny światowej i odbudowany w 1958 roku. zdjęcie: shutterstock, autor zdjęcia: marekusz

Opiekował się wszystkimi potrzebującymi pomocy prostytutkami, żebrakami i każdym biednym człowiekiem. Otwierał wydawnictwa religijne, drukarnie i bractwa.

W czasie zawirowań historii pojawiły się restrykcje wobec Klemensa i braci redemptorystów. Z nadejściem Napoleona nakazano zakonnikom powrót do własnych krajów i wprowadzono zakaz przebywania w utworzonym Księstwie Warszawskim.

Klemens wyjechał do Wiednia, gdzie zmarł 15 marca 1820 roku. Beatyfikacja miała miejsce w Rzymie 29 stycznia 1888 roku. Kanonizacji dokonał papież Pius X 20 maja 1909 roku w Rzymie.

Poprzedni artykułbł. Alfons Maria Mazurek od Ducha Świętego
Następny artykułbł. Kazimiera Wołowska, Maria Marta od Jezusa, męczennica