św. Krystyna Cudowna z Mirabilis (z Belgii) pastuszka, mistyczka

6562

Patronka wzywana w beznadziejnych sprawach i  sytuacjach, w chorobach zakaźnych, epidemiach bydła. Jest opiekunką dobrej śmierci. Wzywana w potrzebie przez grzeszników

święto – 24 lipca

Żyła w XII wieku w Brustem (Belgia). Urodziła się około 1150 roku w rodzinie chłopskiej. Jako nastolatka została sierotą i utrzymywała się z wypasania zwierząt.

Przekazy mówią o mistycznych wizjach Krystyny, oraz więzi z Maryją i Jezusem. W wieku 32 lat po ciężkiej chorobie została uznana za zmarłą. W czasie Mszy Świętej odprawianej za jej duszę w sposób cudowny obudziła się. Później relacjonowała swoją podróż w czasie śmierci po czeluściach piekieł i czyśćca. Opowiadała o ogromnym cierpieniu dusz tam przebywających, to doświadczenie zmieniło jej życie.

Przez krótki czas żyła jako pustelnica. Swoje Modlitwy ofiarowywała za nawrócenie grzeszników i dusze w czyśćcu cierpiące.

W późniejszym czasie przyjęła habit. Zmarła 13 marca 1229 roku w klasztorze Sint Truiden. Kult Krystyny i pielgrzymki do jej grobu rozpoczęły się wkrótce po śmierci. Jest znaną i czczoną Świętą szczególnie na terenach dzisiejszej Belgii.

Poprzedni artykułśw. Krystyna z Bolseny, znana również jako Krystyna z Tyru,męczennica
Następny artykułśw. Krzysztof. Wspomożyciel, męczennik