św. Kumernis (znana także jako Débarras, Dzielna Dziewica, Kümmernis, Liberata, Librada, Ontkommer, Uncumber, Wilgefortis, ) – święta ludowa

2547

Patronka żon mających problem z mężami. Wzywana we wszystkich kłopotach małżeńskich i wszelkich zmartwieniach. Jest proszona o wyzwolenie z udręki i od napastliwych mężów. Opiekunka podróżnych, grajków ulicznych, artystów, muzyków i osób (w szczególności kobiet) z zarostem.

święto (dawniej) – 20 lipca

Postać na wpół legendarna mająca swoje korzenie w Średniowieczu. Święta ludowa, której kult został stłumiony. Miała być córką pogańskiego, portugalskiego władcy. Zaplanowano jej ślub z Maurem. Wbrew ojcu odrzuciła polecenie zamążpójścia, wybierając życie chrześcijańskiej dziewicy. 

Modliła się by jej ciało stało się odpychające. Jej prośby zostały wysłuchane, młodej dziewczynie wyrosła broda zmieniając ją nie do poznania. Zaręczyny zostały zerwane.

Legenda głosi, że ojciec w gniewie ukrzyżował niedoszłą pannę młodą. Inny wariant tej legendy opowiada o wypędzeniu córki przez ojca, który bardzo żałował swojego czynu, przyjął chrzest i ufundował córce pomnik. 

Według tradycji, miała wstawiać się w modlitwach za osobami z wszelkimi kłopotami, a także orędowała muzykom, zwłaszcza ulicznym. 

Popularność świętej była szczególnie widoczna na terenach Austrii, Belgii i północnej Francji i Włoszech. Kumernis bywa mylona z inna świętą męczennicą św. Liberatą żyjącą w II wieku, siostrą św.Mariny z Aguas Santas.

W Polsce wizerunek świętej (zdjęcie powyżej) możemy zobaczyć w Wambierzycach Stacja kalwarii wambierzyckiej 57 (Kummernis wyjątkowo bez brody). Przedstawiona w jednym bucie. Według legendy jeden z jej butów spadł do stóp biedaka, który został skrzypkiem.

Front kościoła z 1695 r. Santa Liberata w Baiona, Hiszpania. Zdjęcie fotolia, autor ihervas
Poprzedni artykułśw. Landelin z Ettenheimmunster pustelnik i męczennik
Następny artykułśw. Ambroży Edward Barlow (OSB) męczennik