

Patron: chirurgów, lekarzy, krawców, ślusarzy, bombardierów, tragarzy, kapłanów i kapelanów.
Wzywany przy kaszlu, katarze, kichaniu, przeziębieniu, puchlinie wodnej i obrzękach.
święto – 31 października
Jego życie owiane jest legendą. Prawdopodobnie był obywatelem rzymskim, synem wysokiego urzędnika Rzymu. dzień wszystkich świętych patron



Żył w III wieku i prowadził działalność misyjną na terenach ówczesnej Galii. Podróżował i nauczał wraz ze swoimi towarzyszami św. Lucjanem z Beauvais, Świętymi Wiktoriusz, Fuscian i Gentian i prawdopodobnie ze św. Dionizym z Paryża. Osiadł w okolicy Amiens, gdzie kontynuował misję krzewienia wiary chrześcijańskiej.



Został aresztowany i okrutnie torturowany za głoszenie kazań, na których pojawiały się rzesze słuchaczy.
Około 287 roku ostał ścięty w okolicach dzisiejszego Saint-Quentin Aisne, a jego zwłoki zostały utopione w miejscowych bagnach z rozlewisk rzeki Somme.
Legenda mówi, że pół wieku po męczeńskiej śmierci Quentina niewidoma kobieta odnalazła nienaruszone szczątki Świętego. W sposób cudowny odzyskała wzrok. Przeniosła ciało na pobliskie wzgórze i ufundowała małą kapliczkę.
Kilka wieków później grobu Męczennika poszukiwał późniejszy święty Eligiusz. Biskup przekopał część kościoła i odnalazł szczątki świętego.
Mając zdolności złotnicze pięknie oprawił relikwie i umieścił w rozbudowanym i odnowionym kościele – dzisiaj bazylika Saint-Quentin, Aisne.


