św. Leon I Wielki, papież. Doktor Kościoła

2880

Patron: muzycy, organiści, piosenkarze

 święto – 10 listopada

Jest wśród niewielu Papieży, któremu Kościół przyznał przydomek „WIELKI” Leon I. Urodził się w Toskanii we Włoszech. Nie jest znana data jego narodzin.

Jako rok urodzenia przyjmuje się datę ok 400 roku. Był archidiakonem Papieża Celestyna I ( ur. w Rzymie, zmarł 27 lipca 432).

Po Pontyfikacie Sykstusa III ( zm. w Rzymie 19 sierpnia 440) Leon I objął katedrę Piotrową 29 września 440 roku. Obrońca kultury zachodniej. Pisarz, kaznodzieja i teolog, Leon I walczył z licznymi herezjami, które szerzyły się w Europie.

Bronił praw kościelnych, oraz boskiej i ludzkiej natury w osobie Jezusa Chrystusa.

Polemizował z Kościołem Wschodnim, który uznawał jedynie monofizycyzm Jezusa- jedynie Jego boską naturę. Stanowisko Leona I zostało uznane przez wszystkich przedstawicieli Kościoła na Soborze Chalcedońskim (451 r.) O Leonie I można powiedzieć – Odważny Papież, bohater z dużymi zdolnościami skutecznego polityka, z dominującą osobowością tamtej epoki.

Watykan Pałac Apostolski. Fresk autorstwa Raffaello Santy – Spotkanie papieża Leona I Wielkiego z Attylą. Papież siedzący na koniu w otoczeniu kardynałów i duchownych. Nad biskupem Rzymu według legendy  unoszą się święci Piotr i Pawełwspomagając działania Świętego Leona,zdjęcie shutterstock, autor Viacheslav Lopatin

W roku 452 odważny Papież ratuje Rzym przed zniszczeniem. Bez większego zastanowienia wyjechał na spotkanie Atylli i jego armii, która chciała opanować miasto. Godność z jaką Papież przeciwstawił się wodzowi Hunów została uszanowana przez najeźdźcę. Odstąpił on od zniszczenia Wiecznego Miasta.

Kilka lat później Papież zapobiegł spaleniu miasta i strasznej rzeźi przez Wandalów pod dowództwem Genzeryka. Miasto zostało jedynie splądrowane.

W 461 (10 listopada) roku waleczny Papież umiera. Zostaje pochowany w Rzymie w przedsionku Bazyliki św.Piotra. Ponad 200 lat później Papież Sergiusz I dokonał translacji szczątków Leona I, które zostały umieszczone w poświęconym mu ołtarzu. Ponad 1000 lat później w roku 1754 Leon I zostaje ogłoszony Doktorem Kościoła.

Poprzedni artykułśw. Piotr Kanizjusz (Piotr Kanizy, Peter Kanijs, Peter Canisius, Pieter de Hondt) prezbiter. Doktor Kościoła
Następny artykułbł. Antonia Mesina, męczennica