św. Lilioza (lub Liliosa, Liliana, Lillian, Lilla) męczennica Kordoby

20124

święto – 27 lipca

Żyła w IX wieku na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Wraz z mężem świętym Feliksem zamieszkała w Kordobie.

Należy do grona świętych męczenników miasta Kordoby.

Małżonkowie żyli w ciężkich czasach dla chrześcijan. Region Półwyspu Iberyjskiego, w którym mieszkali, był wówczas pod panowaniem Maurów. Obowiązującym wyznaniem była wiara w Proroka Mahometa.  Rdzenni mieszkańcy podbitych terenów wierzyli w Chrystusa i jako tacy byli prześladowani i tępieni. Początkowo Liliana i Feliks  ukrywali swoją wiarę.

Z czasem jednak  oficjalnie przyznali się do wiary chrześcijańskiej. Zostali uwięzieni z innymi współwyznawcami:  świętą Natalią  i jej mężem śwętym Aureliuszem, poddano ich torturom i skazano na śmierć.

Wnętrze obecnej katedry Matki Bożej Wniebowziętej. Jedna z postaci u dołu ołtarza przedstawia św. Liliozę, Córdoba, Hiszpania, zdjęcie shutterstock, autor photoff

Zginęli 27 lipca 852 roku. Kult Liliany przetrwał do dzisiaj i jest silny na terenie całej Hiszpanii, a szczególnie w okolicach Kordoby.

Panorama Kordoby. Widok na Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w zabytkowym centrum miasta (dawniej meczet Mezquita z VIII wieku) i most Romano, Córdoba, Hiszpania, zdjęcie shutterstock, autor Andrey Lebiediew
Poprzedni artykułśw. Ambroży z Mediolanu. Doktor Kościoła  
Następny artykułśw. Judyta (Jutta) i św. Salomea, mniszki klauzurowe