św. Ludwik IX, król

1849

Patron: Tercjarze franciszkańscy, cieśle, fryzjerzy, handlowcy, introligatorzy, jubilerzy, malarze pokojowi, murarze, naukowcy, niedosłyszący i głusi, niewidomi, piekarze, pielgrzymi, podróżni, producenci guzików, producenci szczotek, robotnicy budowlani, rybacy, handlujący płótnem, sztukatorzy, tapicerzy, woźni sądowi.

święto – 25 sierpnia

Rzym – obraz świętego króla Francji Ludwika IX z kościoła San Luigi ,zdjęcie shutterstock, autor Renata Sedmakova

Jeden z najwybitniejszych królów Francji, uznawanych za prekursora powstania idei państwowości oraz spójności narodowej i terytorialnej tego państwa.

Urodził się w 1214 r. w Poissy (Francja) jako syn króla Ludwika VIII, zmarł w 1270 podczas wyprawy krzyżowej w Tunisie (obecnie Tunezja) najprawdopodobniej na czerwonkę.

Niewielu władców europejskich cieszyło się zarówno za życia jak i po śmierci tak prawdziwym autorytetem. Prawość i szczerość tego władcy była rozpoznawalna zarówno w jego poczynaniach politycznych ( dbałość o integrację terytorialna Francji, doprowadzenie do pokoju z „wiecznym” wrogiem – królem Anglii Henrykiem III) jak i w życiu codziennym.

Był żarliwym katolikiem, jednak nie był w tym manifestacyjnie nadgorliwy.

Witraż przedstawia świętego Ludwika IX króla Francji w kościele St Nicholas w Ghent, Belgia, zdjęcie shutterstock, autor
jorisvo

Prawość charakteru była wyznacznikiem jego decyzji i uczynków – zarówno w sferze rodzinnej, jak i doglądania spraw kościoła ( wśród wielu fundacji, wybudował w Paryżu Saint Chapelle – miejsce przechowywania najcenniejszych relikwii).

Widział człowieka w każdym poddanym – bez względu na status pochodzenia czy majątek. Tępił bluźnierstwa i bezbożne słowa.

Umarł w nimbie świętości za życia. Prochy króla złożono w kościele St. Denis w Paryżu, serce w katedrze w Monreale na Sycylii.

Poprzedni artykułśw. Ludmiła Czeska, księżna
Następny artykułśw. Ludwika de Marillac, zakonnica