św. Lupus z Troyes ( znany także jako Loup, Leu) biskup

899

Patron diecezji Troyes

święto – 29 lipca

Źródłem wiedzy o życiu Lupusa są między innymi informacje spisane w żywocie św. Genowefy z Paryża. Żył na przełomie IV i V wieku. Urodził się w Toul na terenach ówczesnej Gali (obecnie Francja) około 383-390 roku. Był bratem pisarza wczesnochrześcijańskiego św. Wincentego z Lerynu. 

Pochodził z zamożnej i wpływowej rodziny co pomogło mu w otrzymaniu bardzo starannego wykształcenia – został prawnikiem. Z opisu św. Grzegorza z Tous wiemy, że był mężem Pimenioli, siostry biskupa św. Hieronima z Arles.

Małżeństwo trwało kilka lat zanim małżonkowie nie postanowili o podjęciu życia zakonnego i oboje wstąpili do klasztorów, rozdając wcześniej cały swój majątek. Lupus udał się do Lérins, chciał prowadzić życie prostego mnicha. Wbrew swej woli został powołany na stanowisko biskupa w Troyes.

Około 429 roku wyruszył z innym biskupem św. Germanem z Auxerre na wyprawę chrystianizacyjną do Bretanii, z której powrócił po kilku latach. Około 451 roku jego wstawiennictwo u wodza Hunów Atylli doprowadziło do ocalenia miasta Troyes, a on sam doczekał reszty swoich dni jako pustelnik zamieszkujący w okolicach góry Lassois. Zmarł prawdopodobnie 29 lipca około 478 roku.

Poprzedni artykułśw. Pelagia z Jerozolimy, pokutnica
Następny artykułśw. Julita (Julitta, Julietta, Yolitha) i Cyryk (Cyricus, Cyr, Quiriac, Quiricus) z Iconium