św. Maciej Apostoł, męczennik

5961

Jest proszony o nadzieję i wytrwałość.

Patron zawodów: cukiernicy, cieśle i stolarze, budowlańcy, kowale, krawcy, rzemieślnicy budowlani, rzeźnicy.

Wzywany w przypadkach: alkoholizm, bezpłodność, niepłodność, koklusz. 

Opiekun pierwszoklasistów i uczącej się młodzieży.

święto – 24 luty, 14 maja

Imię Maciej oznacza „dar Jachwe”. Wg Dziejów Apostolskich ( Dz 1,23-26).

Fresk z wizerunkiem św. Macieja Apostoła wykonany przez Lucasa Valdes (1661 – 1725). Znajduje się w kościele Świętej Marii Magdaleny – Sewilla, Hiszpania. foto:Fotolia;autor: Renáta Sedmáková

Należał do grupy uczniów podążających za Jezusem od momentu jego chrztu w rzece Jordan aż po śmierć, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie.  Nie należał jednak od początku do dwunastu apostołów.

Został do ich grona wylosowany (innym kandydatem był Józef zwany Barsabą) po śmierci Judasza Iskarioty.

Na pewno był w wieczerniku podczas zesłania Ducha Świętego. Tyle wiadomo na pewno o św. Macieju – moment jego powołania jest przytoczony na początku Dziejów Apostolskich.

Niewiele wiemy o jego dalszych losach i śmierci. Tradycja mówi, że nauczał w Judei i Etiopii i wskutek działalności misyjnej został ukamienowany w Jerozolimie (lub na terenie Etiopii) i rzymskim zwyczajem, potem ścięty.

Inne źródła podają, że zmarł śmiercią naturalną, być może Macedonii.

Przypisywane mu relikwie miała odnaleźć w Palestynie św. Helena i przewieźć je do Rzymu. Według tradycji obecnie głowa świętego znajduje się katedrze w Trewirze (Niemcy).Pozostałe szczątki są w relikwiarzach kościołów Santa Maria Maggiore w Rzymie i św. Justyny (s. Giustyna) w Padwie.

Poprzedni artykułśw. Rafał Archanioł
Następny artykułśw. Mateusz Ewangelista, Apostoł