św. Maksymilian Maria Kolbe, zakonnik i męczennik

4592

Patron: dziennikarze, elektrycy, elektronicy, energetycy, honorowi dawcy krwi, krótkofalowcy, przedsiębiorcy, radiowcy, rodziny, startup-y, uzależnieni od narkotyków, więźniowie, Zduńska Wola, Pabianice, diecezja bielsko-żywiecka, diecezja elbląska

święto – 14 sierpnia

Jeden z pierwszych świętych męczenników z czasów II wojny światowej. Urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli w rodzinie. W 1907 roku rozpoczął naukę w niższym seminarium franciszkańskim we Lwowie. Studia zakończył w Rzymie tytułem doktora filozofii i teologii.

św. Maximilian Kolbe, witraż w Bazylice Wniebowzięcia NMP w Marija Bistrica, Chorwacja. Autor zdjęcia: Zvonimir Atletic/ shutterstock

Jego powrót do Polski zbiegł się z pierwszym okresem po uzyskaniu niepodległości. Rozpoczął działalność propagującą kult Niepokalanej Maryi i jej roli w Bożym planie zbawienia i uświęcania świata.

Zaczął wydawać pismo Rycerz Niepokalanej; w 1927 roku zapoczątkował budowę Małego Seminarium Misyjnego w Teresinie, które wkrótce zostało nazwane Niepokalanowem.

W 1930 roku wyjechał tworzyć misje na Daleki Wschód – między innymi w Japonii. Po powrocie w 1936 roku został gwardianem Niepokalanowa, gdzie w 1938 roku uruchomił radiostację. Po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku był dwukrotnie aresztowany.

17 lutego 1941 został osadzony na warszawskim Pawiaku skąd przewieziono go do obozu w Auschwitz-Birkenau.

Opactwo Westminster. Pierwotnie zbudowane w XI wieku, które później rozbudowane Sir Christopher Wren. Rzeźba z wizerunkiem Świętego Maksymiliana Kolbe (po lewej) została zamieszczona w opactwie po kanonizacji o.Maksymiliana jako jedna z 10 męczenników XX wieku. Zdjęcie fotolia, autor : konstantant

Jako osoba duchowna był tam poddany szczególnemu prześladowaniu. Pod koniec lipca 1941 r. zgłosił się dobrowolnie na apelu karnym, by pójść na śmierć do bunkra głodowego zamiast innego więźnia – Franciszka Gajowniczka.

Ku zdziwieniu wszystkich, hitlerowcy przystali na jego propozycję. Po ponad dwóch tygodniach spędzonych w celi, 14 sierpnia 1941 roku został dobity zastrzykiem z fenolu. Ciało zostało spalone w obozowym krematorium.

fotolia, autor: © danheller
Poprzedni artykułśw. Marcin z Tours, zakonnik i biskup
Następny artykułśw. Magnus (lub Magnitold, Mang, Magnoald) z Fuessen biskup i misjonarz