św. Małgorzata z Kortony tercjarka, mistyczka

4296

Patronka bezdomnych, osób, które straciły rodziców, samotnych matek, samotnych ludzi, dzieci urodzone jako 3 w rodzeństwie, kobiety i więźniarki, pokutnice, fałszywie oskarżeni,  

ludzie wyśmiewani się ze swojej pobożności, umysłowo chorzy, skruszone prostytutki, pokusy seksualne

święto – 22 lutego

św. Małgorzata druga od prawej. Fresk autorstwa Alessandro Bonvicino – Moretto (1498 – 1554).. Madonna wśród świętych w kościele św. Jana Ewangelisty w Brescia/ Włochy, zdjęcie fotolia, autor Renáta Sedmáková

Jedna z bardziej realistycznych świętych swojej epoki, której dramatyczne życie w pełni odzwierciedla plan Bożego Miłosierdzia. Urodziła się w 1247 w toskańskim Laviano (Włochy) w rodzinie dzierżawcy rolnego.

W wieku 8 lat zmarła jej matka a od nowej żony swojego ojca doznawała wielu upokorzeń. Wybawieniem wydawała się być miłość do miejscowego wielmoży z zamku Montepulciano. Niestety realia epoki wykluczały ślub.

Z trwającego 9 lat związku narodził się syn (późniejszy zakonnik). Tragiczna śmierć zamordowanego kochanka całkowicie zmieniła jej życie. Odrzucona przez rodzinę kochanka i własną szukała sensu istnienia poświęcając wszystkie swoje siły chorym, ubogim i potrzebującym.

Z czasem została przyjęta do świeckiego zakonu franciszkańskiego (tercjarek). Tam w chwilach odosobnienia, medytacji i pokuty rozwinęła swoją duchowość.

Siła jej modlitwy z czasem przekonała do niej niechętnych i spowodowała wiele nawróceń i cudów. Tradycja mówi, że miała stygmaty. W miejscu jej śmierci w Cortonie wybudowano kościół pod jej wezwaniem.

Poprzedni artykułśw. Maksymin (lub Maximin) z Trewiru
Następny artykułśw. Paulin z Yorku, biskup i misjonarz