św. Mamert z Vienne (lub Mamertus), biskup

1303

(Zimny Święty, Zimny Ogrodnik)

Patron: hodowcy bydła (pasterze, juhasi), gorączka, mamki, niańki, położne, choroby piersi, straż pożarna, susza

święto – 11 maja

Zaliczany jest do grona tzw. Zimnych Świętych szczególnie na terenach Francji, Niemczech, Szwajcarii i Holandii. Mało mamy informacji na temat wczesnych lat życia Mamerta. Żył w V wieku we Francji. Urodził się w Arles (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże), lecz dokładna data jego narodzin nie jest znana. Wiadomo, że był bratem znanego galijsko-rzymskiego teologa Claudianusa Ecdidiusa Mamertusa. Pochodził prawdopodobnie z jednej ze znamienitych rodzin żyjących w ówczesnych czasach w Galii. 

W 461 roku został powołany na funkcję biskupa w diecezji Vienne, w regionie Owernia-Rodan-Alpy. Wprowadził nowy zwyczaj modlitwy – litanii do świętych. Dni błagalne z procesjami w intencji powodzenia, urodzaju i ochrony przed pożarami, trzęsieniami ziemi, oraz wszelkimi kataklizmami odbywały się na trzy dni przed świętem Wniebowstąpienia Jezusa Chrystusa. Zwyczaj ten rozpowszechnił się szczególnie na terenach Francji i Hiszpanii.

Figura biskupa na zewnątrz kościoła w regionie Saint Junien, Vienne, Francja zdjęcie fotolia, autor: sofifoto

Mamert był zaangażowany w spór dotyczący granic i przywilejów diecezji biskupiej w Arles. W sprawę zaangażowany był papież św. Hilariusz, oraz jego następca papież św. Leon I Wielki, który doprowadził do kompromisów i wyciszenia sporu.

Biskup odnalazł szczątki św. Fereola, który zginął za czasów panowania cesarza Dioklecjana. W Vienne wzniósł kościół jego imienia i tam uroczyście pochował Świętego Męczennika. Relikwie św. Fereola do dziś znajdują się w Vienne. Biskup Mamert zmarł około 475 roku w Vienne i jest czczony przez Kościół katolicki jako święty.

Poprzedni artykułśw. Maria de Cervellione, lub Cervellon, zwana także Maria del Socorro, zakonnica
Następny artykułśw. Sylwia z Rzymu