św. Maria Egipcjanka (lub Maria z Egiptu) pustelnica

3526

Patronka grzeszników żałujących za grzechy, pokutników, aktorów i prostytutek. Wzywana w przypadku chorób skóry, gorączki, i w prośbach o zachowanie czystości duchowej.

Walka z demonami, wyzwolenie od demonów, opętania, walka z ciałem, uwolnienie od cielesnych namiętności.

święto – 2 kwietnia

Prawdopodobnie żyła pomiędzy IV a VI wiekiem w Egipcie. Przyjmuje się rok urodzenia około 344 roku.

Jej losy znamy z zapisanych informacji przez św. Sophroniusza. We wcześniejszych wiekach Maria bywała mylona ze św. Marią Magdaleną.

Była nawróconą na chrześcijaństwo pustelnicą.

Paryż, Francja, Saint Mary of Egypt posąg na fasadzie kościółn St-Germain-l’Auxerrois założonego w VII. wieku, był wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni kilku stuleci, zdjęcie shutterstock, autor Zvonimir Atletic

Lecz wiele lat wcześniej prowadziła bardzo rozwiązłe i grzeszne życie. Brała udział w pielgrzymce do Jerozolimy, bez pobudek religijnych, raczej szukając doznań cielesnych. Nie została dopuszczona przez ogromną moc do Bazyliki Grobu Pańskiego.

Maria zrozumiała swoje winy, żałowała i prosiła Boga o wybaczenie. Została wysłuchana. Mogła przekroczyć próg kościoła i adorować relikwie Krzyża.

Z Jerozolimy udała się do zgromadzenia św. Jana Chrzciciela przy rzece Jordan. Następnie udała się na pustynię i żyła tam do końca swoich dni.

Zmarła w 421, lub 522 roku. Przed śmiercią spotkał ją na pustyni św. Zosin. Maria otrzymała Komunię Świętą od Zosina (w wielki czwartek, następnego dnia zmarła). W następnym roku Święty znalazł Marię martwą. Jej ciało było nienaruszone.

Poprzedni artykułśw. Tarsycjusz (lub Tarsicius) męczennik
Następny artykułśw. Otto (lub Otton) z Bambergu, biskup, spowiednik i misjonarz