św. Maria Teresa Goretti, dziewica i męczennica

3545

Patronka ofiar gwałtu, ofiar przestępstw seksualnych, ofiar molestowania. Opiekunka nastoletnich dziewcząt, współczesnej młodzieży oraz Bielanek (Dziewczęca Służba Maryjna)

święto – 5 lub 6 lipca

Maria pochodziła z Włoch, z miasteczka Corindoro leżącego w regionie Marche (prowincji Ancona). Urodziła się 16 października 1890 roku w wielodzietnej rodzinie rolniczej. Miała szóstkę rodzeństwa. Rodzina w poszukiwaniu pracy przeprowadzała się kilka razy by osiąść w Le Ferriere. Dziewczynka nie miała jeszcze 10 lat, gdy zmarł jej ojciec, wraz z matką i rodzeństwem zamieszkała w jednym domu z rodziną Serenelli.

Fresk z wizerunkiem św. Marii Goretti, zdjęcie shutterstock, autor Zvonimir Atletic

W pierwszym tygodniu lipca 1902 Maria zajmowała się pracami domowymi przydzielonymi jej przez matkę, która z resztą rodzeństwa pracowała w polu. W domu pojawił się dorosły syn sąsiadów Alessandro z zamiarem gwałtu na Marii. Grożąc słowami i używając siły fizycznej wobec młodej dziewczyny dążył do osiągnięcia tego strasznego czynu.

Krynica, Polska. Obraz świętej Marii (Teresy) Goretti. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zdjęcie shutterstock, autor Adam Jan Figel

Maria broniła się z całych sił i protestowała, że to co chce uczynić to grzech śmiertelny i obrazi tym Boga oraz, że woli umrzeć niż poddać się Alessandro. Chłopak w zemście pobił ją i dźgnął kilkanaście razy ostrym narzędziem. Uciekł.

Jedenastoletnia Maria trafiła od szpitala 5 lipca 1902 roku z ciężkimi obrażeniami przepony, płuc i serca. Mimo starań lekarzy zmarła następnego dnia – 6 lipca 1902 roku.

Umierając wybaczyła swemu oprawcy. Należy do grona najmłodszych męczenników Kościoła katolickiego.

Kanonizacja młodej Marii miała miejsce w Rzymie, w 1950 roku. Dokonał jej papież Pius XII, który określił Marię jako „święta Agnieszkę naszych czasów”. Wśród młodych polskich świętych i błogosławionych podobne losy spotkały błogosławioną Karolinę Kózkę.

Neapol, Kampania / Włochy. Upamiętnienie świętej Marii Teresy Goretti na szczycie wulkanu Wezuwiusz, zdjęcie shutterstock, autor Anna Svetlova

Aleksander Serenelli został skazany na 30 lat więzienia. Odbywając karę dostąpił łaski wizji, w której Maria wybaczała mu wszystko. Nawrócił się i po zakończeniu kary zamieszkał w klasztorze braci kapucynów, gdzie zakończył życie w 1970 roku.

św. Maria Teresa Goretti wizerunek wykonany na witrażu przez artystę, zdjęcie shutterstock, autor Zvonimir Atletic
Poprzedni artykułśw. Natalia z Nikomedii
Następny artykułbł. Salomea (Salomea Piastówna) OSC