

Patronka ofiar gwałtu, ofiar przestępstw seksualnych, ofiar molestowania. Opiekunka nastoletnich dziewcząt, współczesnej młodzieży oraz Bielanek (Dziewczęca Służba Maryjna)
święto – 5 lub 6 lipca
Maria pochodziła z Włoch, z miasteczka Corindoro leżącego w regionie Marche (prowincji Ancona). Urodziła się 16 października 1890 roku w wielodzietnej rodzinie rolniczej. Miała szóstkę rodzeństwa. Rodzina w poszukiwaniu pracy przeprowadzała się kilka razy by osiąść w Le Ferriere. Dziewczynka nie miała jeszcze 10 lat, gdy zmarł jej ojciec, wraz z matką i rodzeństwem zamieszkała w jednym domu z rodziną Serenelli.



W pierwszym tygodniu lipca 1902 Maria zajmowała się pracami domowymi przydzielonymi jej przez matkę, która z resztą rodzeństwa pracowała w polu. W domu pojawił się dorosły syn sąsiadów Alessandro z zamiarem gwałtu na Marii. Grożąc słowami i używając siły fizycznej wobec młodej dziewczyny dążył do osiągnięcia tego strasznego czynu.


Maria broniła się z całych sił i protestowała, że to co chce uczynić to grzech śmiertelny i obrazi tym Boga oraz, że woli umrzeć niż poddać się Alessandro. Chłopak w zemście pobił ją i dźgnął kilkanaście razy ostrym narzędziem. Uciekł.
Jedenastoletnia Maria trafiła od szpitala 5 lipca 1902 roku z ciężkimi obrażeniami przepony, płuc i serca. Mimo starań lekarzy zmarła następnego dnia – 6 lipca 1902 roku.
Umierając wybaczyła swemu oprawcy. Należy do grona najmłodszych męczenników Kościoła katolickiego.
Kanonizacja młodej Marii miała miejsce w Rzymie, w 1950 roku. Dokonał jej papież Pius XII, który określił Marię jako “święta Agnieszkę naszych czasów”. Wśród młodych polskich świętych i błogosławionych podobne losy spotkały błogosławioną Karolinę Kózkę.



Aleksander Serenelli został skazany na 30 lat więzienia. Odbywając karę dostąpił łaski wizji, w której Maria wybaczała mu wszystko. Nawrócił się i po zakończeniu kary zamieszkał w klasztorze braci kapucynów, gdzie zakończył życie w 1970 roku.


