

Patron: adwokaci, aptekarze, bednarze (producenci beczek), dzieci, flisacy, handlowcy, handlujący nasionami i zbożem, handlujący perfumami, handlujący winem, jeńcy, marynarze, ministranci, młynarze, niebezpieczeństwa związane z wodą i morzem, notariusze, piekarze, panny, pielgrzymi, podróżujący,



(Cathédrale de Notre-Dame-Immaculée), która stoi w miejscu starszego kościoła wyburzonego w 1874 roku). Do dziś świątynia bywa nazywana Saint Nicholas Cathedral. Każdego roku 6 grudnia odbywa się w kościele radosne wspomnienie św. Mikołaja, w święcie uczestniczą głównie dzieci. Wspaniały chór i organy zapewniają radosną oprawę święta, zdjęcie fotoli, autor jorisvo
pracownicy kamieniołomów, producenci guzików, producenci perfum, producenci piwa (piwowarzy) i alkoholu, producenci i handlujący materiałami odzieżowymi, producenci świeczek, prostytutki, restauratorzy, rolnicy, rybacy, rzeźnicy, sędziowie, strażacy,



szczęśliwe małżeństwa, więźniowie, niesłusznie skazani, właściciele lombardów, żeglarze, oraz Lotaryngia (Francja), Rosja, Apulia, Bari, Berlin.
Chroni przed kradzieżami, pomaga w odzyskaniu ukradzionych przedmiotów.
święto – 6 grudnia



Jeden z najbardziej popularnych świętych, jego kult trwa już ponad 1500 lat. Jest czczony zarówno w Kościele Wschodnim jak i Rzymskim, a od lat 30. XX wieku, za sprawą kampanii reklamowej producenta jednego z napojów gazowanych, ubrany w czerwony płaszcz stał się jedną z „ikon” popkultury.



Kim był naprawdę?
Według tradycyjnych przekazów żył na przełomie III i IV wieku. Przez znaczną część życia piastował funkcję biskupa wspólnoty chrześcijańskiej w Mirze (obecnie Turcja).
Zapisał się u współczesnych jako niezmiernie dobry człowiek, bardzo wrażliwy na krzywdę niewinnych.
Tradycja przypisuje mu wrzucanie złotych monet przez okna ( by ocalić młode dziewczęta przed zarabianiem nierządem).



Wstawianie się u cesarskich urzędników za niewinnie skazanymi i wiele innych uczynków – szczególnie pomagających dzieciom, które sprawiły, że po śmierci jego kult stał się tak powszechny pomimo, że święty nie był ani męczennikiem, ani wybitnym myślicielem swojej epoki.



Oficjalnie uważa się, że jego relikwie znajdują się w bazylice pod jego wezwaniem w Bari (Włochy), gdzie zostały złożone w XI wieku.






Jednak na początku października 2017 większość europejskich mediów (za turecką gazetą „Hurriyet”) podało, że archeolodzy tureccy znaleźli pod posadzką wczesnośredniowiecznego kościoła w Demre (dawniejsza Mira, obecna Turcja) nieodkryty grobowiec biskupa Miry.


