Św. Pio z Pietrelciny – Ojciec Pio, zakonnik, mistyk i stygmatyk

2308

Patron ochrony cywilnej

święto – 23 września

Nazywał się Franciszek Forgione. Urodził się 25 maja 1887 roku w rolniczej rodzinie nieopodal miejscowości Pietrelcina (Włochy). Decyzję o poświęceniu się życiu zakonnemu podjął w wielu kilkunastu lat.

W 1903 roku wstąpił do zakonu kapucynów w Mocronie i przyjął imię Pio (Pius). W 1910 roku przyjął świecenia kapłańskie. Od 1918 roku aż do śmierci w 1968 roku związany był z klasztorem w San Giovanni Rotondo, we Włoszech.

Został tam wysłany, gdy podczas modlitwy otrzymał cud stygmatów – pięciu ran Chrystusa, które nosił aż do śmierci. Nastąpiło to siedemset lat po tej samej łasce, którą otrzymał św. Franciszek z Asyżu.

Pomimo swojej wielkiej pokory i pobożności, Ojciec Pio, przez lata był posądzany o oszustwa i szykanowany, także przez niektórych hierarchów Kościoła. Liczne badania lekarskie wykluczyły jakąkolwiek ludzką ingerencję w powstanie stygmatów. Ojciec Pio zasłynął tymczasem jako nieutrudzony, wspaniały spowiednik, wysłuchujący dziennie około stu osób.

Potwierdzały się też cuda jakie stawały się z jego udziałem: miał dar bilokacji i czytania w ludzkich sumieniach, także przepowiadania przyszłości i uzdrowień z beznadziejnych przypadków.

Portret św.o. Pio w kościele Convento de Capuchinos (Iglesia Santo Anchel). Cordoba, Hiszpania, zdjęcie fotolia, autor Renata Sedmakova

Był człowiekiem niezwykle wrażliwym na ludzka niedolę. Spowodował otwarcie w San Giovanni Rotondo w 1956 roku Domu Ulgi w Cierpieniu – nowoczesnej placówki medycznej, w której osoby ubogie mogły liczyć na bezpłatną pomoc. Zmarł 23 września 1968 roku.

Świętość Ojca Pio nie wynikała wyłącznie z cudownych wydarzeń. Jego osobowość, dar modlitwy, celebracja Męki Pańskiej i mszy świętej, skupiały jeszcze za jego życia tysiące wiernych. Wspólnoty modlitewne pod jego imieniem, zaczęły powstawać na całym świecie od lat dwudziestych XX wieku i nadal skupiają coraz liczniejszych wiernych.

Święty Jan Paweł II papież, podczas mszy kanonizacyjnej w 2002 roku nazwał go świętym darem dla naszych udręczonych czasów. Grób Ojca Pio i sanktuarium w San Giovanni Rotondo stały celem wielu pielgrzymek z całego świata i miejscem kultu Ojca Pio.

Poprzedni artykułśw. Just (lub Jodok) z Tęgoborzy, pustelnik
Następny artykułśw. Stanisław ze Szczepanowa, biskup, męczennik