św. Olga Mądra lub Kijowska (Helga, Helena) księżna

5163

Patronka wdów i osób nawróconych

święto – 11 lipca i 24 lipca

Żyła na przełomie IX i X wieku. Urodziła się około 923/927 roku, na Rusi we wsi Wybuti k/Pskowa. Była wielką księżną kijowską, żoną zamordowanego księcia Igora I Rurykowicza oraz matką kniazia Światosława I.

Po śmierci męża rządziła krajem jako regentka w imieniu swojego syna. Około 957 lub 958 roku przyjęła chrzest w Konstantynopolu (dzisiejszy tur. Istambuł) oraz chrześcijańskie imię Helena. 

Próbowała wprowadzić wiarę chrześcijańską na ziemi kijowskiej.Udało to się dopiero jej wnukowi Władymirowi I zwany Wielkim (958?–1015).

Mozajka przedstawiająca wizerunek św. Olgi księżnej Kijowskiej istniejący w Kijowie (Kyiv) na Ukraine, zdjęcie fotolia, autor Gelia

Olga zmarła w 969 roku w Kijowie, a jej potomek książę Włodzimierz I przeniósł jej nienaruszone ciało do Soboru Mądrości Bożej w Kijowie. Nowe miejsce złożenia relikwii św. Olgi stało się celem licznych pielgrzymek i cudownych uzdrowień. W Cerkwi prawosławnej św. Olga jest czczona jako równa apostołom – rawnoapostolnaja. 

Pomnik świętej Olgi Kijowskiej po środku grupy figur znajdujących się w Kijowie (Ukraina). Od strony lewej statua św. Andrzeja Apostoła, po prawej stronie pomnika św. Olgi znajdują się wizerunki świętych Cyryla i Metodego, zdjęcie fotolia, autor evgenij84

W czasach powstawania wielkiego imperium rosyjskiego (XVIII w.) relikwie św. Olgi zostały przeniesione i do dzisiaj nie jest znane miejsce jej spoczynku. 

Dziecięcy rysunek przedstawiający ikonę św. Olgi Kijowskiej, zdjęcie fotolia, autor olgasiv
Poprzedni artykułśw. Nonnosus (lub Noonus) opat (OSB)
Następny artykułbł. Paulina z Turyngii (OSB) fundatorka