św. Oswald z Nortumbrii

3554

Patron osób chorych na dżumę, żniwiarzy, królowie angielscy, krzyżowcy, Szwajcarski kanton i miasto Zug. Jest proszony o opiekę nad bydłem.

święto – 5 sierpnia

Żył we wczesnym średniowieczu, w VII wieku. Urodził się w rodzinie królewskiej około 604 roku, w Derii (Nortumbria). Był synem Etelfryda i Achy z Deiry.

Ojciec Oswalda był władcą anglosaskiego królestwa Bernicji, który stworzył zalążki państwa Nortumbrii, łącząc podbite ziemie Darii ze swoim królestwem. Zginął w powstaniu Brytów w 616 roku.

Wizerunek Króla Oswalda na budynku ratusza (muzeum) w Oswestry, w dużym mieście targowym Wielkiej Brytanii, w pobliżu granicy z Walią, zdjęcie shutterstock, autor padmak

Młody Oswald, potencjalny następca tronu ratował się ucieczką i schronił się w klasztorze Kolumbana na wyspie Iona w Szkocji. Tam przyjął chrzest i gdy odzyskał tron wprowadził w swoim królestwie chrześcijaństwo.

Opactwo Iona na wyspie Iona u południowych wybrzeży Szkocji. Miejsce gdzie św. Oswald schronił się po nagłej śmierci ojca i przyjął Chrześcijaństwo. Obecnie wyspę zamieszkuje około 125 osób. Na zdjęciu jeden z pierwszych i warzniejszych domów zakonnych celtyckiej Szkocji, Walii i Irlandii, zdjęcie shutterstock, autor Yulia_Bogomolova

Został fundatorem klasztoru benedyktynów w Lindisferne na wyspie Ildzie, który dzięki biskupowi i michowi Aidanowi (późniejszemu świętemu) został miejscem krzewienia wiary chrześcijańskiej wśród Anglosasów.

Klasztoru Lindisfarne, którego fundatorem był król św. Oswald, a założycielem św. Aidan, którego statua jest widoczna po lewej stronie zwrócona w kierunku opactwa, którego do dziś zachowały się tylko ruiny, zdjęcie shutterstock, autor Dave Head

Oswald został ranny w bitwie i zmarł bardzo młodo, mając zaledwie trzydzieści osiem lat w okolicach Maserfield 5 sierpnia 642 roku. W okolicach Alp do dzisiaj św. Oswald zaliczany jest przez ludność do grona Czternastu Wspomożycieli. Kult Oswalda obecnie troszkę zmalał, lecz przez wieki był w Europie zaliczany do grona najważniejszych świętych chrześcijańskich.

Wschodnia część barokowego kościoła świętego Oswalda w Traunstein, Niemcy. Św. Oswald (po prawej) w towarzystwie św. Jerzego (po lewej) ukazani jako patroni Bawarii. Nad nimi wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, zdjęcie shutterstock, autor Jojoo64
Poprzedni artykułśw. Julita (Julitta Julietta) z Cezarei, męczennica
Następny artykułśw. Wawrzyniec (Laurence) z Rzymu, męczennik