św. Pantaleon. Wspomożyciel

3859

Patron: lekarze, pielęgniarki i akuszerki, niańki, choroby bydła, w pladze szarańczy. Loterie, gry losowe, zwycięstwa i zwycięzcy.

Wzywany przy bólach głowy i przy suchotach.

Mozaika z wizerunkiem św. Pantaleona w cerkwi w Sewastopolu (Krym), zdjęcie shutterstock, autor alexsol

Pomocny w osamotnieniu, odbywaniu kary i czarach.

Opiekun płaczących dzieci, oraz hodowli zwierząt.

święto – 27 lipiec

Urodził się w III w. w Nistodonii niedaleko Konstantynopola jako syn senatora. Jako dziecko przejawiał zainteresowania lecznictwem i rozwijał te talenty. Stał się bardzo cenionym lekarzem. Potajemnie praktykował chrześcijaństwo.

Ikona na drewnie świętego Pantaleona (Panteleimon), świętego uzdrowiciela,zdjęcie shutterstock, autor Dmitry Kalinovsky

Gdy ukąszone przez węża zmarło dziecko na jego oczach, żarliwie modlił się do Boga o wsparcie. Dziecko odzyskało życie. Pantaleon przyjął chrzest i leczył ludzi w imię Boga. Zawistni ludzie sprawili, iż Cesarz uwięził lekarza.

Legenda głosi, że żadne tortury i katusze nie szkodziły mu. Dzikie zwierzęta na arenie nie wyrządziły mu krzywdy. Gdy był topiony fale morza przyniosły go na brzeg. A miecz, którym miała zostać wykonana egzekucja stał się tępy.

Na koniec przybito mu ręce do drzewa oliwnego i ścięto głowę, lecz zamiast krwi popłynęło mleko. Cud ten zapoczątkował powstanie „ampułek Pantaleona” (właśnie z nich słynie włoskie Ravello). 

Poprzedni artykułśw. Małgorzata z Antiochii (lub Małgorzata Antiocheńska, Marina). Wspomożycielka, męczennica
Następny artykułTrzej Mędrcy ze Wschodu, Trzej Królowie, Trzej magowie