św. Patryk, biskup i misjonarz

3235

Patron: dusze w czyśćcu, bednarze, choroby bydła, górnicy, kowale, obrona przed złem, problemy z insektami, pasożytami, robakami; Irlandia, Nowy Jork.

święto – 17 marca

Jeden z tych świętych, których działalność wywarła wielki wpływ na losy mu współczesnych. Urodził się w Brytanii w rzymskiej rodzinie o tradycjach urzędniczych i kapłańskich pod koniec IV wieku. Gdy miał 16 lat gospodarstwo ojca zostało zaatakowane przez piratów a on sam porwany i sprzedany w niewolę. Kolejne sześć lat spędził w Irlandii jako pasterz bydła.

Witraż z wizerunkiem św. Patryka, patrona Irlandii.Croom, Islandia,zdjęcie shutterstock,autor Thoom

To w tym czasie – będąc osamotniony w obcym kraju odnalazł drogę do Boga i nauczył się modlitewnego skupienia. W końcu ucieka, z Bożą pomocą przekonując właściciela statku odpływającego do Europy, by zabrał go na pokład. Po dotarciu do Galii (Francja), jak sam określił miał pokusy rozpoczęcia „światowego” życia i powrotu do domu, jednak pod wpływem snu, w którym Bóg wskazał mu cel – pracę misyjną w Irlandii, rozpoczął edukację duchową. Był uczniem św. Germana z Auxerre.

Rok 432 przyjmuje się jako początkowy w jego działalności misyjnej. Po wyświęceniu na biskupa wrócił do Irlandii, która w tym czasie była podzielona na wiele królestw.

Przykładowa koniczyna za pomocą której św. Patryk nauczał istoty Trójcy Świętej, zdjęcie shutterstock,autor Fay Francevna

Systematycznie, choć nie bez sprzeciwu miejscowych, nawracał kolejnych władców a za nimi ich poddanych. Uważa się go za twórcę chrześcijańskiej Irlandii a symbol liścia koniczyny, za pomocą którego obrazował istotę Trójcy Świętej jest do dziś znany.

Zmarł około 461 roku. Nieznane jest miejsce pochówku. W Muzeum Narodowym w Dublinie znajdują się ząb i dzwonek świętego.

Poprzedni artykułbł. Daniel Jules Alexis Brottier
Następny artykułśw. Stanisław Kazimierczyk przebiter, kaznodzieja i kanonik laterański