św. Paweł od Krzyża, mistyk, założyciel zgromadzenia pasjonistów

1179

Patron Zgromadzenia Pasjonistów  (Zgromadzenie Męki Pańskiej)

święto – 19 października

Urodził się 3 stycznia 1694 roku w miejscowości Ovada (Piemont, Włochy), w dobrze sytuowanej rodzinie kupieckiej. Rodzice byli bardzo religijni. Przesiąknięty tymi ideałami, Paweł chciał zginąć w imię wiary Chrystusa.

Zaciągnął się nawet do armii Republiki Weneckiej, by walczyć z Turkami. Jednak wkrótce porzucił mundur i za namową biskupa Alessandrii rozpoczął w odosobnieniu 40-dniowy post poświęcając się medytacji. Zbiegło się to z czasem pierwszych wizji i przeżyć mistycznych związanych z męką Zbawiciela. 

Wenecja, Włochy – kościół Santa Maria dei Frari, zdjęcie fotolia, autor Renáta Sedmáková

Paweł widział w niej wielkie dzieło Bożej Miłości. Owocem czasu postu był pierwowzór reguły przyszłego zgromadzenia pasjonistów. Zakon ten o charakterze kontemplacyjno-apostolskim, miał na celu głoszenie charyzmatu Męki Pańskiej, szczególnie wśród biednej i pozbawionej perspektyw życiowych ludności.

Żyjący w bardzo surowej regule zakonnicy byli wiarygodni w swoich naukach. Wkrótce też zostało powołane do życia zgromadzenie sióstr pasjonistek, niosacych pomoc szczególnie źle doświadczonym przez los kobietom.

Paweł który przez lata odwiedził setki włoskich miejscowości zasłynął też jako charyzmatyczny kaznodzieja. Umarł w 18 października 1775 roku w domu generalnym pasjonistów – w klasztorze pod wezwaniem świętych Jana i Pawła w Rzymie. Do dzisiaj w jego pokoju nic się nie zmieniło. Ciało świętego znajdują się w szklanym sarkofagu w kaplicy klasztoru.

SS. Giovanni e Paolo in Roma, miejsce gdzie znajdują się relikwie św. Jana od Krzyża, zdjęcie fotolia, autor Carlo Lodi
Poprzedni artykułbł. Bogumiła Noiszewska – Maria Ewa od Opatrzności
Następny artykułśw. Lucyna