św. Petronela Rzymska (Aurelia Petronilla) dziewica

3319

Patronka: górnicy, pielgrzymi, podróżujący i podróżnicy, Rzym oraz Dauphin (Francja).

Opiekuje się osobami z gorączką.

święto – 31 maja

Petronela należy do grona wczesnochrześcijańskich świętych. Dzisiaj mało wiadomo o jej życiu. Wiadomo, że była piękną kobietą. Żyła w I wieku, a jak głosi legenda była córką świętego Piotr Apostoła. 

Są różne podania mówiące o jej śmierci. Wspomina się, że św. Piotr zamknął Petronelę w wieży, aby chronić ją przed starającymi się o jej rękę adoratorami.

Prawdopodobnie ostatecznie członek znamienitego rodu Flaccus miał zostać jej mężem. Przed zaślubinami Petronela poprosiła o zwłokę. Rozpoczęła głodówkę na znak, że nie chce wyjść za mąż. Przyjęła Komunię Świętą i zmarła zostając dziewicą około 98 roku. Pochowano ją w Katakumbach Domitylii.

Papież Paweł I w VIII wieku przeniósł ciało Petroneli do Bazyliki świętego Piotra w Watykanie po tym jak król Franków Pepin Młody obrał sobie Petronelę za patronkę.

W 757 roku ciało Petroneli zostało przeniesione do mauzoleum cesarza Honoriusza, z którego została utworzona Kaplica św. Petroneli. Z czasem w kaplicy zostali pochowani królowie Frankońscy, którzy zostali uznani za przybranych synów św. Piotra Apostoła.

Kiedy bazylika św. Piotra w Watykanie była rozbudowywana w XVI wieku stare mauzoleum Honoriusza została zburzone, a relikwie św. Petroneli zostały przeniesione do kaplicy wzniesionej ku jej czci w bazylice (prawa strona w pobliżu kapituły). Kaplicę zdobią prace Donato Bramante i Michała Anioła. 

Poprzedni artykułśw. Mauryliusz (lub Maurilius, Maurilio) z Angres, biskup
Następny artykułśw. Minas (lub Menas, Mennas, Mina, Mena, Menes, Minas) z Egiptu, męczennik i cudotwórca