

Patron wzywany w przypadku zatruć pokarmowych, chorób oczu, reumatyzmu, dżumy. Jest proszony o pomoc w zwalczaniu szkodliwych robaków, insektów, plagi szczurów i węży.
Innsbruck, Alzacja, Palatynat, wyspa Reichensu.
święto – 3 listopada
Żył w VIII wieku. Urodził się około roku 700. Jego miejsce urodzenia nie jest do końca znane. Pochodził prawdopodobnie z Hiszpania lub też z Francji, z gminy Narbone, położonej na południu, około 850 km od Paryża.



Był biskupem misyjnym i mnichem benedyktyńskim, który pracował niosąc Słowo Boże nad Renem i całej ówczesnej Alzacji. Przez pewien czas towarzyszył św. Willibrordowi nauczając w Ardenach.



Pirmin posiadał niezwykły zmysł organizacyjny. Został założycielem opactw benedyktyńskich zgodnie z nurtem myśli Benedykta z Nursji w Szwajcarii (Pfafers), na wyspie Reichenau (Jezioro Bodeńskie) w Hornbach, Murbach. Przy wielu innych był współzałożycielem, lub koordynatorem i doradcą. Zmarł 3 listopada 753 roku w Hornbach (Nadrenia-Palatynat). Miasto to nosi w swoim herbie biskupa.



Tzw. “pas św. Piriama” – łagodzi bóle porodowe, jest to ludowa tradycja związana z postacią Świętego i jego zdolnościami uśmierzania bólu. Mówi się także, że woda źródlana na wyspie Reichenau (na Jeziorze Bodeńskim) wspomaga leczenie reumatyzmu.