św. Pirmin (Pirminius) opat, biskup i misjonarz

1864

Patron wzywany w przypadku zatruć pokarmowych, chorób oczu, reumatyzmu, dżumy. Jest proszony o pomoc w zwalczaniu szkodliwych robaków, insektów, plagi szczurów i węży.

Innsbruck, Alzacja, Palatynat, wyspa Reichensu.

święto – 3 listopada

Żył w VIII wieku. Urodził się około roku 700. Jego miejsce urodzenia nie jest do końca znane. Pochodził prawdopodobnie z Hiszpania lub też z Francji, z gminy Narbone, położonej na południu, około 850 km od Paryża.

Wizerunek św.Pirmina na posągu znajdujący się na wyspie Reichenau na Jeziorze Bodeńskim, zdjęcie fotolia, autor:Anja Ergler

Był biskupem misyjnym i mnichem benedyktyńskim, który pracował niosąc Słowo Boże nad Renem i całej ówczesnej Alzacji. Przez pewien czas towarzyszył św. Willibrordowi nauczając w Ardenach.

Ruiny opactwa w belgijskich Ardenach zdjęcie 123rf.com, autor T.W. Van Urk

Pirmin posiadał niezwykły zmysł organizacyjny. Został założycielem opactw benedyktyńskich zgodnie z nurtem myśli Benedykta z Nursji w Szwajcarii (Pfafers), na wyspie Reichenau (Jezioro Bodeńskie) w Hornbach, Murbach. Przy wielu innych był współzałożycielem, lub koordynatorem i doradcą. Zmarł 3 listopada 753 roku w Hornbach (Nadrenia-Palatynat). Miasto to nosi w swoim herbie biskupa.

Opactwo benedyktyńskie w Murbach, Alzacja; Źródło:Fotolia; autor: bobroy20

Tzw. „pas św. Piriama” – łagodzi bóle porodowe, jest to ludowa tradycja związana z postacią Świętego i jego zdolnościami uśmierzania bólu. Mówi się także, że woda źródlana na wyspie Reichenau  (na Jeziorze Bodeńskim) wspomaga leczenie reumatyzmu.

Poprzedni artykułbł. Sadok i 48 Towarzyszy Męczenników
Następny artykułśw. Richarius (lub Riquier, Richter) z misjonarz, pustelnik