św. Rafał Archanioł

4718

Patron – aptekarze, lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, terapeuci, policjanci, żeglarze, marynarze, górnicy, dekarze, personel statków wodnych. Opiekun małżeństw, osób zakochanych i młodych ludzi.

Wzywany przez niewidomych, oraz w przypadku: choroby oczu, chorzy, wszelkie niedomagania ciała, choroby psychiczne i umysłowe, emigranci, pielgrzymi, podróżni, uciekinierzy, wędrowcy.

Chroni przed koszmarami sennymi.

święto – 29 wrzesień

Jego imię można przetłumaczyć jako „Bóg uzdrawia”. Bywa nazywany „Aniołem Tobiasza”Spośród trzech archaniołów, Rafał najbardziej opiekuje się naszym zdrowiem i kondycją doczesną ludzi. Wymieniony jest w Księdze Tobiasza zawartą w Starym Testamencie. Występuję tam w roli opiekuna przed demonami, ale i przywracający zdrowie. 

Archanioł Rafał objawił się w Kordobie w Hiszpanii ojcu Roelas w czasie zarazy panującej w mieście. Od tego wydarzenia jest Wiecznym Opiekunem miasta obchodzone w dniu 5 maja.

Kordoba. Fragment fresku z wizerunkiem Rafała Archanioła. Bazylika mniejsza – Basílica del Juramento de San Rafael. Została zbudowana w miejscu, gdzie w 1578 r. ukazał się o.Roelesowi Archanioł; autor: Renata Sedmakova

Wizje Archanioła Rafała miał św.Jan Boży. Bracia ze zgromadzenia Bonifratrów – Zakonu Szpitalnego upamiętniając to wydarzenie oddają do dzisiaj w opiekę powstałe szpitale w patronat Rafałowi Archaniołowi.

Podobnie Maria Franciszka do Pięciu Ran Jezusa żyjąca w XVIII wieku tercjarka z Neapolu obdarzona stygmatami była obdarzona wizjami Rafała, który uleczył jej kilka chorób.

Poprzedni artykułśw. Michał Archanioł
Następny artykułśw. Maciej Apostoł, męczennik