św. Remigiusz (lub Remi, Remig) z Reims

3379

Apostoł Franków

Patron Francji i Reims. Chroni przed pokusami, gorączką, bólem gardła, epidemią i ukąszeniem węży. 

Proszony jest o łaskę i umiejętność modlitwy. Opiekun dobrej i szczerej spowiedzi. Wzywany w przypadku braku wiary i zobojętnienia religijnego.

święto – 13 stycznia

Urodził się w celtyckiej, szlacheckiej i chrześcijańskiej rodzinie w okolicach Laon (Francja) około 438 roku. Jego ojcem był hrabia Emilius, matką zaś św.Celina. Jego brat został biskupem Soissons i zapisał się w historii jako święty Pryncypiusz. 

Remigiusz wszechstronnie wykształcony, już w młodych latach był ceniony za mądrość i umiejętności organizacyjne. W wieku 22 latach został biskupem diecezji Reims i funkcję tę piastował do swojej śmierci przez kolejnych… ponad 70 lat!

W tym czasie utrzymywał liczne kontakty z panującymi, pracując zwłaszcza na rzecz ich nawrócenia, czego skutkiem było powoływanie kolejnych francuskich diecezji, doczekał się przydomka apostoła Franków.

Płaskorzeźby przedstawiające sceny z chrztu króla Franków Chlodwiga I w otoczeniu dworu. Dzieło znajduje się w gotyckiej katedrze Matki Bożej w Reims (Notre-Dame de Reims) Francja, zdjęcie 123rf.com, autor Philippe Halle

Święty Jan Paweł II nazwał Francję najstarszą córką Kościoła, św. Remigiusz był tym, który pierwszy ochrzcił władcę Franków – Chlodwiga I, w Boże Narodzenie 496 roku.

Rzeźby w bazylice Saint Reni, Francja. Św. Remigiusz chrzci króla Chlodwiga I, zdjęcie fotolia, autor PackShot

Jak podaje Święty Grzegorz z Tours praca apostolska biskupa zaowocowała chrztem króla i jego poddanych w liczbie około 3 tysięcy.

Katedra Notre-Dame w Rheims, Szampania-Ardeny, Francja. Świątynia jest siedzibą archidiecezji Reims, w której koronowano królów Francji, zdjęcie 123rf.com, autor Anton Ivanov

Zmarł na przełomie 532 i 533 roku. Jego grób znajduje się w jednej z najpiękniejszych francuskich katedr – w Reims.

Sarkofag św. Remigiusza, zdjęcie fotolia, autor photogolfer

 

Tablica przed wejściem do katedry Notre-Dame w Rheims zawiera informacje o wpisaniu świątynni na listę światowego dziedzictwa UNESCO. U dołu tablicy jest zamieszczony rysunek labiryntu, który można podziwiać w katedrze, na posadce w nawie głównej kościoła. W wiekach średnich był on miejscem modlitwy, kontemplacji i rozważania. Podążając w modlitwie, na kolanach po ułożonych na posadce celach figur geometrycznych labiryntu dostarczał on alternatywy odbycia pielgrzymki do odległego miejsca świętego, do którego nie zawsze, i nie wszyscy mogli się udać. Będąc dzisiaj w starej gotyckiej świątyni z labiryntem na posadce warto w zadumie i z refleksją spojrzeć na układ płyt na posadce. Zdjęcie 123rf, autor Anton Ivanov
Poprzedni artykułśw. Teoderyk (Dietrich) z Reims , (lub z Mont d’Or) opat
Następny artykułśw. Teodor (lub Teodul z Valais, Theodulus z Joder) z Octoduro, i także Teodor z Grammont, biskup