św. Roch (Rocco)

4109

Patron: aptekarze, brukarze, grabarze, chirurdzy, lekarze, handlarze dziełami sztuki i używanymi przedmiotami, marszandzi, producenci szczotek, stolarze, rolnicy, więźniowie oraz osoby fałszywie oskarżane, podróżni, ogrodnicy i szpitale. 

Wspomaga osoby z chorobami kolan i nóg oraz ludzi chorych w czasie epidemii. Wzywany jest w czasie zarazy (szczególnie dżuma i cholera), wścieklizna.

Chroni od nieszczęśliwych wypadków. Opiekun zwierząt domowych (szczególnie psów) oraz Girifalco, Montpellier, Parma, Sarmato, Stambuł, Wenecja, miasta i diecezji Kolookan (Filipiny)

 święto – 16 sierpnia

Witraż w Bazylice San Petronio, Bolonia, Włochy, przedstawiający świętego Rocha, patrona i obrońcy przed plagami – szczególnie dżumy, zdjęcie shutterstock, autor jorisvo

Według tradycji święty Roch żył w XIV wieku. Urodził się przypuszczalnie w Montpellier (Francja). Po śmierci rodziców rozdał majątek ubogim, po czym wyruszył na pielgrzymkę, najprawdopodobniej do Rzymu. Były to czasy gdy przez Europę przetaczały się śmiertelne zarazy.

Wizerunek św. Rocha wykonany ręcznie przez artystę w XIX wieku na sztandarze. Znajduje się w kościele pod wezwaniem św. Maryi z Nazaretu, w Mechelen – miasto w Belgii, nad rzeką Dijle,zdjęcie shutterstock, autor Renata Sedmakova

Świętemu przypisuje się dar uzdrawiania z śmiertelnych chorób, jak głoszą przekazy czynił to wielu miejscach i miastach.

Dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 2013 r. W Nowym Orleanie ludzie odwiedzają cmentarz św. Rocha i kaplicę, aby podziękować św. Rochowi za wszelkie błogosławieństwa i uzdrowienie za wstawiennictwem. Przez wieki chorzy i uzdrowieni zostawili w tym niezwykłym miejscu wota i dowody swojego uzdrowienia w postaci protez, kul, oraz innych akcesoriów związanych z wcześniej przebytą chorobą. ,zdjęcie shutterstock, autor Kathleen K. Parker

W końcu sam się zaraził. Umierającemu w lesie nieopodal Piacenzy miał pomagać pies przynoszący chleb i liżący ranę.

Fresk przedstawiający św. Rocha na łożu śmierci w więzieniu Montpellier, Abel de Pujol, znajdujący się w kościele Saint Sulpice Paryż, Francja ,zdjęcie shutterstock, autor Zvonimir Atletic

Po ozdrowieniu wrócił do rodzinnego miasta nie został rozpoznany i uznany za szpiega lub innego złoczyńcę. Zmarł w więzieniu. Domniemane relikwie znajdują się od XV wieku, w kościele pod jego wezwaniem w Wenecji.

Przepiękny obraz przedstawiający św. Rocha,zdjęcie shutterstock, autor Zvonimir Atletic

Kult świętego szybko rozwinął się w średniowiecznej Europie. Powstawały liczne bractwa jego imienia opiekujące się zwłaszcza ofiarami epidemii.

Fragment dekoracji z przedstawieniem wizerunku św. Rocha, zdjęcie shutterstock, autor Zvonimir Atletic
Poprzedni artykułśw. Mikołaj z Miry zwany także św. Mikołaj z Bari
Następny artykułśw. Wojciech (lub Adalbert) z Pragi biskup, męczennik