św. Teodor (lub Teodul z Valais, Theodulus z Joder) z Octoduro, i także Teodor z Grammont, biskup

1246

Opiekun dzwonów i bydła. Patron właścicieli winnic i dobrej pogody, oraz diecezji Sion (Sitten), Valais, Walster

święto – 16 sierpień

Żył na przełomie IV i V wieku. Mało wiadomo o życiu Teodora. Wiadomo że uczestniczył w synodzie w Akwilei. Jest sygnatariuszem dokumentu przekazanego do papieża Siriciusa, potępiającego mnicha Jowińskiego za brak chrześcijańskiego ascetyzmu.

jest Legendarnym odkrywcą szczątek św. Maurycego i towarzyszy z legionu Tebańskiego.

Około 350 roku w miejscu odkrycia poległych męczenników za wiarę, żołnierzy z Legionu Tebańskiego i ich towarzyszy założył opactwo i bazylikę pod wezwaniem św. Maurycego w Agaunum.

Przekazy o życiu Teodora opisują niesamowitą legendę. Teodor miał wykorzystać diabła do przeniesienia dzwonu kościelnego przez przełęcz Matterjoch w Alpach. Dzisiaj przełęcz na cześć świętego nosi nazwę Teodulskiej. Dzwon był prezentem, który otrzymał Teodor od samego papieża dla kościoła w Sitten. Prawdopodobnie cząstki tego dzwonu zostały w późniejszych wiekach wykorzystane przez ludwisarzy do stworzenia innych dzwonów. Atrybutem świętego stał się diabeł niosący dzwon.

Zmarł około roku 400 w Octodorum. Jego szczątki zostały przeniesione do Sitten, stolicy kantonu Wallis, prawdopodobnie jednak zostały utracone w czasie okupacji francuskiej w XVIII wieku. Inne przekazy informują, że prawdopodobne relikwie Teodora mogą znajdować się w gminie Bischofszell, lub w opactwie benedyktyńskim Świętego Ulricha z Augsburga w Ottobeuren, w Niemczech.

Poprzedni artykułśw. Remigiusz (lub Remi, Remig) z Reims
Następny artykułśw. Maurycy (Mauritius) z Agaunum, męczennik