św. Teresa od Jezusa z Andów (Juana Fernández Solar) dziewica

672

Patronka młodych ludzi oraz osób chorych. Jest wzywana przeciwko cierpieniu, chorobie i wszelkim schorzeniom oraz miast: Santiago w Chile i Los Andes.

święto – 12 kwietnia oraz 13 lipca (Karmelici Bosi)

W ikonografii przedstawiana: mały krzyż, habit karmelitański.

Urodziła się 13 Lipca 1900 roku w stolicy Chile – Santiago. Była bardzo żywym dzieckiem o dużym temperamencie. Uwielbiała przyrodę i żywą naturę oraz odznaczała się dużą pobożnością i miłością do drugiego człowieka. W wieku dziewiętnastu lat postanowiła wstąpić do zgromadzenia sióstr karmelitanek bosych i tak trafiła do klasztoru w Los Andes. Przyjęła imię Teresa od Jezusa, z maksymą: „poświęcić życie za grzeszny świat”.

święta Teresa od Jezusa z Andów
Figura św. Teresy przed kościołem św. Krzysztofa, który stoi na górze wznoszącej się 300 m nad miastem Santiago w Chile. Zdjęcie shutterstock, autor Anton_Ivanov

Zmarła na tyfus 12 kwietnia 1920 roku mając zaledwie dwadzieścia lat. Papież Paweł VI w kwietniu 1976 roku nadał jej tytuł Sługi Bożej, a dziesięć lat później beatyfikowana. Jan Paweł II kanonizował ją 21 marca 1993 roku w Watykanie. Św. Teresa z Andów stała się pierwszą świętą powołaną z Chile.

Współczesny widok na miejsce urodzenia św. Teresy z Andów Santiago w Chile, zdjęcie shutterstock, autor Tomaz Vello

Poprzedni artykułśw. Juda Tadeusz (Jude Thaddeus) Apostoł
Następny artykułśw. Barbara, męczennica. Wspomożycielka.