św. Tomasz z Akwinu. Doktor Kościoła

2684

Patron: burze, dominikanie, księgarze, producenci ołówków, studenci, szkoły katolickie, teolodzy, uczniowie.

święto – 28 stycznia

Jeden z najwybitniejszych myślicieli w historii Kościoła. Urodził się ok.1225 roku w bogatej szlacheckiej rodzinie w Roccasecca  (hrabstwo Akwinu, Włochy).

Okno witrażowe przedstawiające św. Tomasza z Akwinu (1225 – 1274), włoskiego dominikanina i doktora Kościoła. Katedra Mechelen w Belgii.,zdjęcie fotolia, autor jorisvo

Od dziecka przeznaczony był do stanu duchownego. Jednak nie zamierzał zostać na stałe wśród benedyktynów w niezwykle prestiżowym wówczas klasztorze na Monte Cassino. Wybrał żebraczy, kaznodziejski zakon dominikanów.

Na nic się zdały perswazje rodziny ( z porwaniem i odosobnieniem włącznie). Ukończył zakonne studia i pod kierunkiem św. Alberta Wielkiego.

Już jemu współcześni byli pod wrażeniem nie przeciętnej umysłowości świętego.

Okno witrażowe w kościele Braine-le-Chateau, Wallonia, Belgia, przedstawiające św. Tomasza z Akwinu, zdjęcie fotolia, autor jorisvo

Był w ciągłej podróży.

Jego wywody filozoficzne (jako jeden z pierwszych Arystotelesa) i teologiczne, liczne – mówione prostym, zrozumiałym językiem kazania i liczne pisma wnosiły oprócz nauki też walor dyskusji. Do dzisiaj są cenną i wzbogacającą lekturą.

Umarł 7 marca 1274 r. w drodze na II Sobór w Lyonie, w opactwie cysterskim w Fossanova. W chwili śmierci był już niekwestionowanym autorytetem teologicznym swojej epoki.

Poprzedni artykułśw. Paulin z Yorku, biskup i misjonarz
Następny artykułśw. Mikołaj Peregryn, pątnik, pielgrzym