św. Wiktor I (Victor) papież

5738

święto – 28 lipca

Żył w drugiej połowie II wieku. Pochodził z plemienia Berberów. Urodził się prawdopodobnie w Leptis Magna, lub Tripolitanii w rzymskiej prowincji na terenach dzisiejszej Libii.

Został biskupem Rzymu, oraz jednocześnie papieżem w 189 roku. W czasie trwania pontyfikatu przede wszystkim zwalczał herezje.

Podjął próbę ustalenia daty, w której powinny przypadać święta Wielkiej Nocy. Był przekonany o tym, że w nagłych przypadkach do chrztu świętego można użyć zwykłej wody (jeżeli nie ma święconej).

Jego wielkim krytykiem był późniejszy Doktor Kościoła święty Ireneusz, który krytykował Wiktora I za popieranie sukcesji apostolskiej na Tronie Piotrowym. Papież Wiktor zmarł około 199 roku w Rzymie, być może śmiercią męczeńską.

Rzym, Włochy – wnętrze kościoła św. Pawła, w którym na ścianach zostali uwiecznieni wszyscy papieże począwszy od św. Piotra, zdjęcie shutterstock, autor Jaione_Garcia
Poprzedni artykułbł. Małgorzata Łucja Szewczyk, współzałożycielka Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (siostry serafitki)
Następny artykułśw. Elżbieta z Hesji (Elisabeth von Schönau) dziewica