św. Włodzimierz I z Kijowa. Wielki Książę (Vladimir Svyatoslavich) Równy Apostołom

1948

Patron Ukrainy i Rosji

święto – 15 lipca

Był ostatnim synem kniazia Światosława I (syn Igora I i późniejszej świętej Olgi Kijowskiej) oraz jego konkubiny Małuszy.

Pochodził z dynastii Rurykowiczów, którą według legendy założył Ruryk I, wódz Waregów. Nie jest znana dokładna data jego urodzenia, prawdopodobnie narodził się około 960 roku, we wsi ukraińskiej Budziatycze na Wołyniu. W 970 roku objął tron Nowogrodu, a kilka lat później kijowski.

Jak głoszą przekazy był nieustraszonym i walecznym wojownikiem. Prowadził życie dość bogate, wystawne i rozpustne.

Był bigamistą, a kronikarze wspominają o pokaźnej liczbie kilkuset konkubin, które należały do księcia Włodzimierza.

Piękny pomnik w jesiennym krajobrazie przedstawiający świętych Olgę i jej wnuka Włodzimierza I znajdujący się we Pskowie. Jest to jedno z najstarszych miast w Rosji istniejących już w X wieku, zdjęcie fotolia, autor sikaraha

Diametralna zmiana postawy dokonała się we władcy w chwili zaślubienia Anny, księżniczki bizantyjskiej z z dynastii macedońskiej (była ona córką cesarza Romana II Porfirogeneta) oraz przyjęcia chrztu w 988 roku i przejścia na wiarę chrześcijańską.

Pomnik świętego Włodzimierza, który znajduje się w Londynie , Wielka Brytania, zdjęcie fotolia, autor demerzel21

Chrzest Władysława I odbył się na Półwyspie Krymskim w Chersonezie Taurydzkim, w okolicach dzisiejszego Sewastopola. Chrystianizacja ludności Rusi Kijowskiej trwała do 989 roku. Najczęściej masowe chrzty mieszkańców odbywały się w rzece Dniepr.

Na pierwszym planie widok na ruiny antycznego greckiego miasta Chersonese, w którym Włodzimierz I przyjął wiarę chrześcijańską jako religię państwową. w Oddali na wzgórzu widać Sobór św. Włodzimierza. Ciekawostką jest, iż w XIX wieku polski badacz i archeolog udostępnił zwiedzającym możliwość poznania wykopalisk otwierając muzeum, Sewastopol, Krym, zdjęcie fotolia, autor Irina Sokolovskaya

Włodzimierz zmarł w drodze do Nowogrodu w dniu 15 lipca 1015 roku. Został pochowany w zniesionej przez siebie cerkwi Narodzenia Bogurodzicy Dziesięcinna. Obecnie relikwie świętego znajdują się w Kijowie – cerkiew Mądrości Bożej oraz w Ławrach Peczerskich.

Widok na pomnik Wołodymyra Świętego i Dniepru z mostem dla pieszych. Kijów, Ukraina, zdjęcie fotolia, autor vlamus
Poprzedni artykułśw. Halina (Galina) z Koryntu, dziewica i męczennica
Następny artykułśw. Julita (Julitta Julietta) z Cezarei, męczennica