św. Zofia Rzymska (lub Zofia z Mediolanu)

5739

Patronka wdów i ludzi mądrych

święto – 30 września

Żyła w II lub III wieku. Według tradycji była matką trzech córek o imionach Wiara, Nadzieja i Miłość (Fides, Spes,Caritas), ich wspomnienie obchodzimy 1 sierpnia.

Jest jedną z bardziej rozpoznawalnych świętych Kościoła katolickiego, jej bardzo duży kult był zatwierdzony już w IV wieku, a w Średniowiecznej Europie były odprawiane tak zwane „msze św. Zofii” podczas których wierni prosili Zofię o wstawiennictwo i uwolnienie od biedy, ubóstwa i chorób.  

Zofia odmówiła składania ofiary na ołtarzu rzymskiej bogini Dianie, za co została uwięziona i skazana na śmierć wraz z córkami. Nie wiadomo czy zmarła razem z nimi ścięta mieczem  w okolicach Mediolanu, lub w samym Rzymie, czy też została uwolniona po śmierci dzieci i zmarła później śmiercią naturalną, jak głosi legenda na grobie córek.

Relikwie Zofii spoczęły w kościele tytularnym bazyliki mniejszej św. Sylwestra in Capite. Nazwa Capite odnosi się do relikwii głowy św. Jana Chrzciciela, która również znajduje się w tym kościele.

Zofia jest utożsamiana z inną św. Zofią męczennicą (z tzw. Zimną Zośką),która żyła w III wieku i zmarła śmiercią męczeńską około 303 roku.

Witraż w kościele przedstawiający wizerunek św. Zofii, oraz jej córki: Wiara, Nadzieja i Miłość, zdjęcie fotolia, autor jorisvo
Poprzedni artykułśw. Zofia z Rzymu, męczennica
Następny artykułśw. Sigibert III (lub Sigebert, Sigisbert, Zigibert, Zygisbert) król