

Patronka wzywana w przypadku szkód wyrządzonych przez przymrozki, chroni rośliny przed zimnem.
święto – 15 maja
Jej życie owiane jest legendą. W obecnym Martyrologium Rzymskim św. Zofia, męczennica nie została ujęta. Jest utożsamiana z żyjącą w II, lub III wieku inną św. Zofią patronką wdów,matką trzech córek Wiary, Nadziei i Miłości.
Przekazy mówią, że Zofia była rzymską dziewczyną, która poniosła śmierć męczeńską z grupą wyznawców, podczas prześladowań chrześcijan, za czasów panowania cesarza Dioklecjana na początku IV wieku, około 303 roku. Została pochowana na cmentarzy przy rzymskiej drodze Via Latina prowadzącej z Rzymu do Kapui.



Papież Sergiusz II ((844-847) przeniósł relikwie i umieścił jej doczesne szczątki w rzymskim kościele San Martino ai Monti, obecnie jet to bazylika św. papieża Sylwestra I i św. Marcina z Tours w Monti. Część relikwii św. Zofii znajduje się także w klasztorze rzeńskim w Eschau (Alzacja, Niemcy). Zostały tam umieszczone za pośrednictwem biskupa Strasburga św. Remigiusza w VIII wieku.
Zofia z Rzymu, patronka wspominana 15 maja, jest utożsamiana z kalendarzem rolniczym i prognozami pogody występującymi w tym czasie (po okresie wyżu barycznego nad Europą Środkową następuje niż i napływ zimnego polarnego powietrza z północy)
Święto majowej „zimnej Zośki” przypada po dniach tak zwanych “zimnych ogrodnikach” (“zimnych Świętych”), których reprezentują:
- Mamert (11.05) bardziej znany w zachodniej Europie
- Pankracy (12.05) patron nowalijek, wschodzących roślin i kwiatów.
- Serwacy (13.05) chroni rośliny przed przymrozkami
- Bonifacy z Tarsu (14.05)