św. Małgorzata Maria Alacoque, mistyczka

2801

Patronka osób chorych na polio oraz dzieci, które straciły rodziców

święto – 14 października, 17 października przez Zgromadzenia NMP, 20 października w Kanadzie

W ikonografii jest przedstawiana w habicie Zakonu Nawiedzenia NMP (sióstr Wizytek), w adoracji Serca Jezusa, ręce złożone w modlitwie oraz ręce skrzyżowane na piersiach. 

Urodziła się 22 lipca 1647 roku w Verosvres (Burgundia), we Francji w rodzinie mieszczańskiej. Jej ojciec wcześnie zmarł osieracając siedmioro dzieci.

Małgorzata została wysłana do szkoły z internatem, jednak ciężko zachorowała i zamieszkała u krewnych. Oddana pod opiekę Matce Bożej wróciła do zdrowia dodając w podziękowaniu do imienia Małgorzata, imię Maria. Po kilku latach w 1671 roku wstąpiła do Zgromadzenia NMP (wizytek), w Paray-le-Monial.

św. Małgorzata Maria Alacoque, mistyczka
Serce Jezusa i Małgorzata Maria Alacoque, Trnawa, Słowacja, zdjęcie fotolia, autor: Renáta Sedmáková

W pierwszych latach pobytu w zgromadzeniu sióstr wizytek młoda siostra została obdarowana łaską wizji Pana Jezusa i Najświętszego Serca Jezusa. Zabiegała o wprowadzenie święta Kościelnego Serca Jezusowego, które papież Pius IX wprowadził jako obowiązkowe w Kościele Katolickim.

Małgorzata zmarła 17 października 1690 roku w klasztorze Paray-le-Monial, gdzie została pochowana.  Dzisiaj można odwiedzać to miejsce jako bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Relikwie Świętej spoczywają tam w małej kaplicy Nawiedzenia, w której Małgorzata doświadczyła największej ze swoich wizji w 1675 roku w okolicy święta Bożego Ciała.

święta Małgorzata Maria Alacoque patronka chorych, mistyczka
Jezus i święta Małgorzata Maria Alacoque, witraż w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagrzebiu, Chorwacja. Zdjęcie fotolia, autor: zatletic
Poprzedni artykułśw. Medard z Noyon (Medardus) biskup
Następny artykułbł. Alojzy Wiktor Stepinac, prymas Chorwacji, kardynał i męczennik