św. Forannan, opat (OSB)

1528

Patron:

ból zęba, bóle zębów u dzieci (ząbkowanie) oraz wścieklizna.

święto – 30 kwietnia

W ikonografii przedstawiamy jest w habicie, a jego atrybutami są: księga oraz laska opata (pastorał).

Życiorys:

Żył w X wieku. Z pochodzenia był Irlandczykiem. Według „Księgi z Leinster” pochodził z dynastycznej grupy irlandzkiej zwanej Connachta. Genealogia świętego Forannana wywodzona jest od wpół legendarnego wielkiego króla Irlandii Conn Cédcatchach. Prawdopodobnie jeszcze w Irlandii Forannan został powołany biskupem Donoughmore (hrabstwo Cork). Zgodnie z legendą Forannan wraz z dwunastoma towarzyszami w cudowny sposób przebył podróż morską i trafił do Rzymu, gdzie papież wyznaczył mu nowe zadania.

Około 950 roku został prawdopodobnie opatem benedyktyńskiego klasztoru Waulsort (prowincja Namur, Belgia). Wspierany przez cesarza Ottona II i jego żonę przeprowadzał reformy życia zakonnego wśród współbraci. Jak można wywnioskować z jego życiorysu był niezwykle zorganizowanym mnichem. Powierzone mu opactwo doprowadził do rozkwitu duchowego i ekonomicznego.

Zmarł śmiercią naturalną około 982 roku w założonym przez siebie opactwie Waulsort. Relikwie Świętego przechowywane są w Waulsort oraz w Stablo (średniowieczne opactwo w gminie Liège, Belgia).

Ciekawostką jest zachowany do dzisiaj wygrawerowany kryształowy dysk z początków opactwa. Przedstawia on epizody życia świętej Zuzanny. Przedmiot obecnie znajduje się w Muzeum Brytyjskim. Jednak przez około X wieków był własnością opactwa, zanim został zrabowany w 1795 roku przez szabrowników.

Poprzedni artykułśw. Teresa z Lisieux (Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, Mały Kwiatek, Mała Tereska) Doktor Kościoła
Następny artykułśw. Marcelina z Trewiru (lub Marcellina z Mediolanu) dziewica