św. Piotr Apostoł

3105

Patron: choroby stóp, dziewice, gorączka, handlujący rybami, kowale, kradzieże, marynarze, metalurdzy, murarze, opętanie, papieże, pokutujący, producenci garnków, producenci cegieł, producenci materiałów odzieżowych, producenci sieci, przystępujący do spowiedzi, rozbitkowie, rybacy, rzeźnicy, stolarze, szklarze, ślusarze, ukąszenia węży, wścieklizna, zegarmistrze.

Wspaniała mozaika portret świętego Piotra w bizantyjskiej bazylice św. Vitalis, Ravenna, Włochy wpisany w poczet dziedzictwa zabytków UNESCO zdjęcie shutterstock, autor mountainpix

święto – 29 czerwca

Jeden z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszy, święty chrześcijaństwa. Urodził się w Galilei (obecnie Izrael), i był skromnym rybakiem znad Jeziora Galilejskiego (obecnie Izrael). Być może był równolatkiem Jezusa, który go powołał na ucznia wraz z jego bratem św. Andrzejem oraz synami Zebedeusza: św. Jakubem Starszym (Większym) i św. Janem.

Miał na imię Szymon (Symeon), Chrystus nazwał go „Piotrem (po aramejsku Kefas) czyli Skałą, na której zbuduje swój Kościół”.

Wizerunek św.Piotra w St George Cathedral w Tecuci, Rumunia. zdjęcie shutterstock, autor Radu Bercan

Towarzyszył Jezusowi od początku Jego działalności. W Nowym Testamencie jest opisywany jako uczeń, który towarzyszy Chrystusowi przy najważniejszych wydarzeniach, jako pierwszy nazywa Go „Chrystusem Synem Boga Żywego”.

Towarzyszył mu podczas Przemienienia i Ostatniej Wieczerzy, w Ogrójcu stanął w Jego obronie i odciął słudze kapłańskiemu ucho. Jednak podczas przesłuchań Chrystusa trzy razy się go zaparł ze strachu. Jest jednak pierwszym apostołem, któremu ukazał się Zmartwychwstały.

Po Wniebowstąpieniu Pańskim, rzucił się w wir apostolstwa.

Statua świętego Piotra Apostoła. Kościół Saint Michaels, Ghent, Flandria, Belgia, zdjęcie shutterstock, autor Mirages.ni

Uwięziony w Jerozolimie został cudownie uwolniony. Zgodnie z posłannictwem danym mu przez Jezusa: „ Paś baranki moje”, organizował pierwsze wspólnoty chrześcijańskie. 

Nauczał najpierw w Palestynie, potem na terenie dzisiejszej Turcji. W końcu trafił do Rzymu, w którym uznany został jako pierwszym zwierzchnikiem (biskupem) tamtejszych chrześcijan.

Zginął śmiercią męczeńską w czasach cesarza Nerona (ok.64 r.). Uwzględniono jednak jego prośbę i ukrzyżowano go głową w dół (nie chciał być ukrzyżowany jak Chrystus). 

Grób świętego znajduje się pod ołtarzem głównym bazyliki pod jego wezwaniem w Watykanie (Rzym, Włochy).

Poprzedni artykułśw. Sylwester I – papież
Następny artykułśw. Rozalia z Palermo lub Rusulia Sycylijska (Rosalia Sinibaldi) dziewica i pustelnica